Burası kamuoyu tartışması için medeni bir yerdir

Lütfen bu tartışma ve bilgi paylaşımı topluluğuna halka açık bir parka yaklaştığınız saygıyla yaklaşın. Biz, sürekli bir sohbet yoluyla beceri, bilgi ve ilgi alanlarını paylaşabileceğimiz, diğer herkes ile paylaşılan bir bilgi kaynağıyız.

Bunlar yani aşağıda yazanlar zor ve hızla cezalandırılan kurallar değil, sadece topluluğumuzun insani yargısına yardımcı olmak, medeni bir MUHYAL için, temiz ve iyi, aynı zamanda aydınlatılmış bir yer tutmak için rehberlerdir.

Tartışmaları geliştirin

Tartışmayı her zaman bir şekilde geliştirmek için çalışarak burayı tartışmak için harika bir yer yapmamıza yardımcı olun. Gönderinizin konuşmaya yardımcı olduğunu düşünmüyorsanız, ne söylemek istediğinizi düşünün ve daha sonra tekrar deneyin.

Burada ele alınan konular bizim için önemli ve biz de sizin için önemliymiş gibi davranmanızı istiyoruz. Söylenenlerin bazılarına katılmasanız bile, konulara ve tartışan insanlara saygılı olun.

Tartışmayı geliştirmenin bir yolu, halihazırda olanları keşfetmektir. Kendi yanıtınızı oluşturmadan veya kendinizle ilgili şeylere başlamadan önce buradaki konulara göz atarak zaman geçirin, böylece ilgi alanlarınızı paylaşan diğer kişilerle tanışma ve iletişim kurma şansınız daha yüksek olacaktır.

Katılmıyorsanız bile nazik olun

Bir şey hakkında ilgili konuya katılmadığınızı belirten yorumlarla yanıt vermek isteyebilirsiniz. Bu gayet anlaşılır. Ama fikirleri eleştirmeyi unutmayın insanları değil.

Lütfen bunlardan kaçının:

 • İsim takmaktan
 • Kişisel saldırılardan
 • Düşünmeden tepki vermekten

Bunun yerine, sohbeti geliştiren gerekçeli karşı argümanlar sağlayın.

Katılımınız önemlidir

Burada yaptığımız sohbetler her yeni gelenin katılımını belirliyor. Bu topluluğu ilginç bir yer haline getiren tartışmalara katılmayı seçerek ve bunlardan olmayanlardan kaçınarak bu topluluğun geleceğini etkilememize yardımcı olun.

MUHYAL, topluluğun en iyi (ve en kötü) katkıları topluca tanımlamasını sağlayan araçlar sunar: yer işaretleri, beğeniler, raporlar, yanıtlar, düzenlemeler vb. Kendinizin ve diğer herkesin deneyimini geliştirmek için bu araçları kullanın.

Topluluğumuzu bulduğumuzdan daha iyi bırakalım :slight_smile:

Eğer ortada bir problem görüyorsan, bize mutlaka rapor et

Moderatörlerin özel yetkileri vardır; bu topluluktan onlar sorumludur. Ama sen de öylesin. Sizin yardımınızla, moderatörler sadece nöbetçi veya polis gibi olmaktan çıkabilir.

Kötü bir davranış gördüğünüzde yanıt vermeyin. Kötü davranışı kabul ederek teşvik edersiniz, enerjinizi tüketir ve herkesin zamanını boşa harcarsınız. Sadece bize raporlayın. Aynı zamanda yeterli bayrak toplanırsa, otomatik olarak veya moderatör müdahalesi ile mutlaka önlem alınacaktır.

Topluluğumuzu korumak için, moderatörler herhangi bir zamanda herhangi bir içeriği ve herhangi bir kullanıcı hesabını kaldırma, devre dışı bırakma hakkını saklı tutar. Moderatörler yeni gönderileri önizlemez; moderatörler ve site yöneticileri topluluk tarafından yayınlanan herhangi bir içerik için sorumluluk kabul etmez.

Daima sivil olun

Sağlıklı bir konuşmayı kabalık gibi hiçbir şey sabote edemez.

 • Sivil olun. Makul bir kişinin, rahatsız edici, küfürlü veya nefret dolu konuşma olarak değerlendireceği hiçbir şey yayınlamayın.
 • Temiz tutun. Müstehcen veya müstehcenlik içeren hiçbir şey yayınlamayın, tartışmayın.
 • Birbirinize saygı duyun. Kimseyi taciz etmeyin veya üzmeyin, insanları taklit etmeyin veya özel bilgilerini ifşa etmeyin.
 • Topluluğumuza saygı gösterin. SPAM göndermeyin veya topluluğu başka olumsuz şekillerde etkilemeyin.
 • Ticari amaçlar gütmeyin. Topluluğumuzda paylaşılan açık kaynaklı yazılımlar için hazırlanmış öğreticiler üzerinden ticari amaçlar gütmeyin. Kaynak göstermeden, özel bir sayfada açık kaynak alt yapılarını ya da kullanılan açık kaynak yazılımları bildirmeden kullanım sağlayan bu gibi platformlara ya da kullanıcılara destek verilmemektedir.

Bunlar, kesin tanımlara sahip somut terimler değildir, bunların herhangi birisinin görünüşünden bile kaçının. Emin değilseniz, yayınınızın en ünlü gazetelerin ön sayfasında bulunup bulunmadığında nasıl hissedeceğinizi kendinize sorun.

Bu halka açık bir topluluk ve arama motorları bu tartışmaları kayıt altına almaktadır. Dili, bağlantıları ve görselleri aileniz ve arkadaşlarınız için güvenli tutun.

Düzenli tutun

İçerikleri doğru yere koymak için çaba gösterin, böylece tartışmaya daha fazla zaman ayırabilir ve daha az temizlik yapabiliriz.

Yani:

 • Yanlış kategoride alakasız bir konu başlatmayın
 • Aynı yanıtı birden fazla konuya göndermeyin
 • İçeriği alakasız ya da boş gönderileri yanıtlamayın
 • Bir konuyu akış ortasında değiştirerek yeniden başka yere yönlendirmeyin
 • Her gönderide profil bilgilerinizi eklemeyin

“+1” veya “Kabul edildi” göndermek yerine Beğen düğmesini kullanın. Var olan bir konuyu kökünden farklı bir yöne çekmek yerine, Bağlantılı Konu Olarak Yanıtla özelliğini kullanın.

Yalnızca kendinize ait şeyleri gönderin

İzinsiz bir şekilde başka birine ait dijital hiçbir şey yayınlayamazsınız. Birinin fikri mülkiyetini (yazılım, video, ses, görüntü) tanımlayamaz, bağlantı kuramaz veya başka bir yasaya aykırı davranamazsınız.

Seninle güçlüyüz

Bu topluluk arkadaş canlısı yerel görevliler ve siz, topluluk tarafından işletilmektedir. İşlerin burada nasıl çalışması gerektiği hakkında başka sorularınız varsa, topluluk geri bildirim kategorisi’nde yeni bir konu açın ve tartışalım! Meta bir konu veya raporla ele alınamayan kritik veya acil bir sorun varsa, @muhyal kullanıcısına ulaşın.

Hizmet şartları

Evet, legalleştirmek sıkıcı, ama kendimizi ve uzantısı ile sizi ve verilerinizi düşmanca insanlara karşı korumalıyız. İçerik, gizlilik ve yasalarla ilgili (ve) davranışlarımızı ve haklarımızı açıklayan bir Hizmet Şartları var. Tüm bu hizmetleri kullanmak için kurallarımıza uymayı kabul etmelisiniz.