Bu terimler şu adresteki İnternet topluluğunun kullanımını yönetir: https://www.kodkoda.com.
Topluluğu kullanmak için, topluluğu çalıştıran şirket olan MUHYAL ile bu şartları kabul etmelisiniz.
Şirket, farklı koşullar altında başka ürün ve hizmetler sunabilir.

Bu şartlar yalnızca topluluğun kullanımı için geçerlidir.

Bu şartlar, belgesi size karşı olan sorumluluk sınırlamaları gibi haklarınızı ve sorumluluklarınızı etkileyen bir dizi önemli hüküm içermektedir.

Topluluğu kullanmak için herkesin bu şartları kabul etmesi gerekir.

Topluluğu kullanma izniniz aşağıdaki koşullara tabidir:

 1. Topluluğu kullanarak yasaları çiğneyemezsiniz.
 2. Başkalarının hesabını toplulukta özel izinleri olmadan kullanamaz veya kullanmaya çalışamazsınız.
 3. Topluluktaki kullanıcı adlarını veya diğer benzersiz tanımlayıcıları satın alamaz, satamaz veya başka şekilde ticaret yapamazsınız.
 4. Topluluk aracılığıyla reklam, zincir özel mesajlar veya başka talepler gönderemez veya topluluğu ticari posta listeleri veya veritabanları için adresler veya diğer kişisel verileri toplamak amacıyla kullanamazsınız.
 5. Topluluğa erişimi otomatikleştiremez veya web tarayıcısı, tarayıcı eklentisi veya eklentisi veya web tarayıcısı olmayan başka bir bilgisayar programı gibi şeylerle topluluğu izleyemezsiniz. Topluluğu geliştirmek amacı ile herkese açık bir arama motoru için dizine eklemek üzere topluluğu tarayabilirsiniz.
 6. Topluluğu dağıtım listelerine, haber gruplarına veya grup posta diğer adlarına e-posta göndermek için kullanamazsınız.
 7. Topluluktan indirdiğiniz materyallerden tescilli mülkiyet gösteren hiçbir işareti kaldıramazsınız.
 8. Topluluğun hiçbir bölümünü başka web sitelerinde gömülü olarak yayınlayamazsınız.
 9. Topluluğun güvenlik veya erişim kısıtlamalarını devre dışı bırakamaz, önleyemez veya atlatamazsınız.
 10. Topluluğun altyapısını, makul olmayan sayıda istek veya topluluğun altında yatan bilgi sistemlerine makul olmayan bir yük getirecek şekilde tasarlanmış isteklerle zorlayamazsınız.
 11. Topluluk aracılığıyla başkalarının kimliğine bürünemezsiniz.
 12. Bu şartları ihlal eden kimseyi teşvik edemez veya yardım edemezsiniz.

İçerik Standartları

 1. Topluluğa yasa dışı, rahatsız edici veya başka şekilde zararlı içerik gönderemezsiniz. Bu, rahatsız edici, uygunsuz veya kötü niyetli içeriği de içerir.
 2. Topluluğa yasaları ihlal eden, fikri mülkiyet haklarını ihlal eden, kimsenin gizliliğini ihlal eden veya başkalarıyla yaptığınız sözleşmeleri ihlal eden içerik gönderemezsiniz.
 3. Topluluğa, bilgisayar virüsleri veya casus yazılımlar gibi kötü amaçlı bilgisayar kodları içeren içerik gönderemezsiniz.
 4. Belirli bir adresi, kullanıcı adını veya diğer benzersiz tanımlayıcıları saklamak için topluluğa yalnızca yer tutucu olarak içerik gönderemezsiniz.
 5. Topluluğu, başkalarının gizli veya kişisel bilgileri gibi ifşa etme hakkınız olmayan bilgileri ifşa etmek için kullanamazsınız.

MUHYAL, bu terimlerin ihlallerini en geniş ölçüde yasal olarak araştırabilir ve yargılayabilir. Şirket, yasaların ve bu koşulların ihlali hakkında kovuşturma yürütmek için kolluk kuvvetlerini bilgilendirebilir ve işbirliği yapabilir. MUHYAL, topluluktaki içeriği herhangi bir nedenle değiştirme, düzeltme ve silme hakkını saklı tutar. Birinin bu şartları ihlal ederek topluluğa içerik gönderdiğini düşünüyorsanız, hemen bize ulaşın.

Topluluğun bazı özelliklerini kullanabilmek için bir hesap oluşturup oturum açmalısınız. Bir hesap oluşturmak için kendiniz hakkında bazı bilgiler vermelisiniz. Bir hesap oluşturursanız, en azından geçerli bir e-posta adresi sağlamayı ve bu adresi güncel tutmayı kabul edersiniz. Hesabınızı istediğiniz zaman şu e-postaya bildirerek kapatabilirsiniz merhaba@muhyal.com .

Hesabınızı kapatana veya hesabınızı ele geçirdiğini MUHYAL’a bildirene kadar, sizin tarafınızdan yetkilendirilmiş olsun veya olmasın, hesabınızı kullanarak yaptığınız tüm işlemlerden sorumlu olmayı kabul edersiniz. Hesabınızın ele geçirildiğinden şüphelenirseniz MUHYAL’ı derhal bilgilendirmeyi kabul edersiniz. Hesabınız için güvenli bir şifre seçmeyi ve gizli tutmayı kabul edersiniz. MUHYAL, telif hakkı ile ilgili yayından kaldırma isteklerini işleme politikasına göre veya şirket bu şartlarda herhangi bir kuralı ihlal ettiğinizi makul şekilde düşünüyorsa, topluluktaki hesabınızı kısıtlayabilir, askıya alabilir veya kapatabilir.

Bu şartlardaki hiçbir şey, MUHYAL’a, topluluğumuzla paylaştığınız fikri mülkiyette hesap bilgileriniz, yayınlarınız veya topluluğa gönderdiğiniz diğer içerikler gibi sahiplik hakları vermez. Bu terimlerdeki hiçbir şey size MUHYAL’ın fikri mülkiyetinde de sahiplik hakkı vermez. Siz ve MUHYAL arasında, topluluğa gönderdiğiniz içerikten yalnızca siz sorumlusunuz. Topluluğa gönderdiğiniz içeriğin şirket tarafından desteklendiğini veya onaylandığını yanlış bir şekilde ima etmemeyi kabul edersiniz. Bu şartlar, MUHYAL’a gönderdiğiniz içeriğin depolanması, sürdürülmesi veya kopyalanması ve bu şartlara göre değiştirilmesi için zorunlu değildir.

Topluluğa gönderdiğiniz içerik size aittir ve topluluk için başkalarına hangi izni vereceğinize siz karar verirsiniz. Ancak, en azından, MUHYAL’ı topluluğa, topluluğun diğer kullanıcılarına gönderdiğiniz içeriği sağlama lisansı vermiş olursunuz.

Bu özel lisans, MUHYAL’ın topluluğa gönderdiğiniz içeriği kopyalamasına, yayınlamasına ve analiz etmesine olanak tanır. Gönderdiğiniz içerik sizin tarafınızdan veya MUHYAL tarafından topluluktan kaldırıldığında, MUHYAL’ın özel lisansı, son kopya MUHYAL’ın yedeklerinden, önbelleklerinden ve diğer sistemlerden kaybolduğunda sona erer. Gönderdiğiniz içeriğe uyguladığınız [Creative Commons] (https://creativecommons.org) lisansları gibi diğer lisanslar, içeriğiniz kaldırıldıktan sonra da devam edebilir. Bu lisanslar başkalarına veya MUHYAL’ın kendisine içeriğinizi topluluk aracılığıyla tekrar paylaşma hakkı verebilir. Topluluğa gönderdiğiniz içeriği alan diğer kullanıcılar, içeriğinizi lisansladığınız şartları ihlal edebilir. MUHYAL’ın, bu ihlallerden veya bunların sonuçlarından sorumlu olmayacağını kabul edersiniz.

MUHYAL, bu şartları ihlal etmenizle ilgili başkalarının yasal iddialarından veya topluluktaki hesabınızı kullanan başkaları tarafından bu şartların ihlalinden tazmin etmeyi kabul edersiniz. Hem siz hem de MUHYAL, MUHYAL’ı mümkün olan en kısa sürede tazmin etmek zorunda kalabileceğiniz yasal hak taleplerini diğer tarafa bildirmeyi kabul edersiniz. MUHYAL yasal bir hak talebini derhal haberdar edemezse, savunabileceğiniz veya derhal bildirerek hafifletebileceğiniz zararlar için şirketi tazmin etmek zorunda kalmazsınız. MUHYAL’ın, MUHYAL’ı tazmin etmek zorunda kalacağınız yasal taleplerin araştırılmasını, savunmasını ve çözülmesini kontrol etmesine ve bu çabalarla işbirliği yapmasına izin vermeyi kabul edersiniz. MUHYAL, sizin için hata kabul eden veya önceden anlaşmanız olmadan size yükümlülük getiren hiçbir anlaşmayı kabul etmemeyi kabul eder.

Topluluğu ve topluluktaki içeriği kullanma riskini kabul ediyorsunuz. Yasaların izin verdiği ölçüde, MUHYAL ve tedarikçileri, herhangi bir garanti olmaksızın topluluğu olduğu gibi sağlarlar.

Topluluk, başkaları tarafından yürütülen topluluklara ve hizmetlere köprü oluşturabilir ve bunları entegre edebilir. MUHYAL, başkaları tarafından yürütülen hizmetler veya sağlayabilecekleri içerik hakkında herhangi bir garanti vermez. Başkaları tarafından yürütülen hizmetlerin kullanımı, sizle çalışan hizmet arasında başka şartlara tabi olabilir.

Ne MUHYAL ne de tedarikçileri, bu şartları kabul ettiğinizde personelinin makul şekilde öngörülemediği sözleşme ihlallerinden size karşı sorumlu olmayacaktır. Yasanın izin verdiği ölçüde, toplam topluluk veya topluluktaki içerikle ilgili her türlü talep için size karşı sorumluluk 50TL ile sınırlı olacaktır.

MUHYAL, topluluk için görüşlerinizi ve önerilerinizi bekler. Bizimle iletişime geçmenin yolları için aşağıdaki bölüme bakın. MUHYAL’ın, geri bildirim ve önerileriniz üzerinde hareket etmekte özgür olacağını ve MUHYAL’ın geri bildiriminizin kullanıldığını, kullanma izninizi aldığını veya ödeme yaptığınızı size bildirmek zorunda olmayacağını kabul edersiniz. Size veya başkalarına gizli veya özel olabileceğini düşündüğünüz geri bildirim veya öneriler göndermemeyi kabul edersiniz.

Siz veya MUHYAL bu şartlarda yazılı sözleşmeyi herhangi bir zamanda sonlandırabilirsiniz. Anlaşmamız sona erdiğinde, topluluğu kullanma izniniz de sona erer.

Türkiye / İstanbul / Avrupa mahkemeleri, bu şartlar veya topluluğu kullanımınızla ilgili herhangi bir anlaşmazlığı yönetecektir. Siz ve MUHYAL, bu şartlarla ilgili tedbirleri yalnızca İstanbul mahkemelerinde aramayı kabul ediyorsunuz. Ne siz ne de MUHYAL bu mahkemelerde yargı yetkisine, topluluğa veya mahkemeye itiraz etmeyeceksiniz. Bilgisayar sahtekarlığı ve suistimal yasası kapsamında bir ihtiyati tedbir talep etmek veya hak talebinde bulunmak dışında, siz ve MUHYAL herhangi bir anlaşmazlığı İstanbul / Avrupa mahkemelerine bağlayarak çözeceksiniz. Herhangi bir anlaşmazlığı, ister davacı, ister bir sınıf üyesi olarak, bir sınıf eyleminin veya devam eden başka bir temsilcinin parçası olarak değil, bireysel olarak çözeceksiniz.

Bu şartların bir hükmünün yazıldığı gibi uygulanamaz olması, ancak uygulanabilir kılınması için değiştirilebilirse, bu hükmün uygulanabilir olmasını sağlamak için gerekli olan minimum düzeyde değiştirilmesi gerekir. Aksi takdirde, bu hüküm kaldırılmalıdır.

MUHYAL ile sözleşmenizi devredemezsiniz. MUHYAL, sözleşmenizi şirketin herhangi bir iştirakine, şirketin kontrolünü ele geçiren diğer herhangi bir şirkete veya şirketin toplulukla ilgili varlıklarını satın alan diğer herhangi bir şirkete atayabilir. Bu şartlara karşı yapılan herhangi bir atama girişiminin yasal bir etkisi yoktur. Ne bu anlaşma kapsamındaki herhangi bir hakkın kullanılması ne de bu anlaşmanın herhangi bir ihlalinden feragat edilmesi, bu anlaşmanın diğer ihlallerinden feragat eder. Bu şartlar, topluluğun kullanımı ile ilgili olarak sizinle şirket arasındaki tüm sözleşme şartlarını içerir. Bu şartlar, topluluğu kullanımınızla ilgili yazılı veya yazılı olmayan diğer tüm sözleşmelerin yerine geçer.

Bu şartlar altında MUHYAL’ı bilgilendirebilir ve MUHYAL’a şu adresten soru gönderebilirsiniz: merhaba@muhyal.com. MUHYAL, bu şartlar altında, hesabınız için toplulukta verdiğiniz e-posta adresini kullanarak veya topluluğun ana sayfasına veya hesap sayfanıza bir mesaj göndererek sizi bilgilendirebilir.

MUHYAL bu şartları en son 9 Mayıs 2020'de güncelledi ve bu şartları tekrar güncelleyebilir. MUHYAL tüm güncellemeleri topluluğa gönderecektir. Önemli değişiklikler içeren güncellemeler için, bir hesap oluşturduysanız ve geçerli bir e-posta adresi verdiyseniz şirket size e-posta göndermeyi kabul eder. MUHYAL ayrıca toplulukta özel mesajlar veya uyarılar içeren güncellemeleri de açıklayabilir. Bu şartlarda bir güncelleme fark ederseniz, topluluğu kullanmaya devam etmek için yeni şartları kabul etmelisiniz.