BBB - Big Blue Button - Error:1007 ICE- Bağlantı hatası (ICE hatası 1007)

image
image
Merhaba arkdaşlar,

Big Blue Button kurulum sonrası bazı kullanıcıların oturuma bağlandığını, bazı kullanıcıların ise bağlanamadığını görüyoruz.

Kimlerin bağlanıp bağlanamadığını incelediğimizde ise türkcell ile gelenler de sorun yok ancak telekom adsl ve türk telokom mobil üzerinden gelenlerde bağlantı hatası yaşanmaktadır.
nat arkasında çalışan sistem olduğundan dolayı, firewall tarafı , portların veri iletişimi yapıp yapmadığı kontrol ettik. Netcat programı ile test edildi ve portlar iletim sağlıyor.

Bunun şimdilik Türk Telekom kaynaklı bir sorun olduğunu düşünmekle beraber, farklı bir fikri olan varsa lütfen bildirsin, ben çözüm üretince size burada paylaşacağım.

Saygılarımla…

İlginç bir durum hocam. Müsait zamanda bende bir bakacağım aynı sorunu yaşayanlar var mı, ne yapmışlar çözüm için vs.

1 Beğeni

Hocam selamlar cgnat olan kullanıcılarda mı sorun oluyor? Muhtemelen Client tarafındaki ISP UDP paketlerini dropluyor. Bu aslında genel bir sorun insanlar bu sebepten online oyun oynayamıyorlar bu sıkıntıyı çok yaşadık. ISP niz ile görüşmenizde fayda var. IPV6 geçmek gerekiyor artık

1 Beğeni

Teşekkür ederim,
cgnat farketmeksizin Bu sorun bütün vodafone ve türktelekom kullanıcılarında oluyordu, tükcell de sorun olmuyordu, yeni server hazırladım. nat belasından kurtarmak için publicip ile kurulum yapıyorum. TT tarafına billdirdim ancak bizden log mog istediler. Yeni Natsız kurulum bittikten sonra tekrar benzer bir sorun ile karşılaşırsam bu sefer bir capture alıp gönderirim. DOS preventention hizmeti kesiyor olabilir diye düşünüyorum zaten.

bugun bende iş yerimde toplantı açayım dedim aynı hatayı aldım… ofiste süperonline fiber kullanıyoruz. giriş yapamadım bende ses alanına gelince patlıyor 1007 kodu veriyor. ancak kamera vb. açık…nette baktım server sorunum yok.
cep telefonum telekom wifi kapatıp cep telefonu üzerinden açtıgımda sorunsuz hepsi çalışıyor…
server taraflı sorunları çözebiliyoruz ama kullanıcın taraflı operatör taraflı sorunlarda ne yapacağız Allah bilir…
kullanıcıya bunu anlatmak ölüm resmen.

1 Beğeni

Sunucunuzda bbb-conf --check yazınca hata geliyor mu?

Yok herhangi bir hata yoktu. Zaten uçurdum yeniden kurdum. Tamamen public ip ve firewall dışında tutarak kurulum yaptım. Bu turn stun işin içine girince NAT sistemlerde illaki problem oluyor galiba.

1 Beğeni

Bugun yaptığım bir testte bu hatayı almadım…
sisteminizde 80 portu 443 portları eğer yönlenmiş ise yani SSL ISS vb portlarınız yönlenmiş ise localde kendi sisteminizde intranet vb nat bacakları var ise bu hatayı aldığımı farkettim. modem veya firewall üzerinden bunların yönlendirmesini iptal edince sorun düzeldi.
bir arkadaşıma daha kurmuştuk localde dışarıdan içeriye baglamıstık hata alıyorduk ama kurana kadar sorun yoktu localhosta. localhosta kurmadan önce benim sistemine baglanıp görüşebiliyorduk ama ona locale kurunca hata almaya başladık cunkı onun public ip adresini içeriye yönlendirmiştik 80 portunu ilgili local ip yönlendirmiştik. birde böyle deneyin sorun düzelcektir ben 2-3 yerde de test yaptık aynı sonucu aldık çözüm bu şekilde görünüyor şuanda

merhaba bende kurdum şirket içinde kurulu dışardan erişiyor problem yok fortigate ile portlarıda yönlendirdim herşey tamam ama iç networkde microfon seçtiğimde ICE Hatası 1007 hatası veriyor check ettiğimdede aşağıdaki çıkıyor

# Potential problems described below
# IP does not match:
#                           IP from ifconfig: 192.168.1.48
#   /etc/nginx/sites-available/bigbluebutton: webinar.solerpalau.com.tr
.
# Warning: The setting of 195.175.xxx.xxx for proxy_pass in
#
#    /etc/bigbluebutton/nginx/sip.nginx
#
# does not match the local IP address (192.168.1.48).
# (This is OK if you've manually changed the values)

merhaba arkadaşlar firewall tarafından olmuş sorun ben portları açtığımda tek tek vermiştim aralık vermek gerekiyormuş 16384-32768 iki port arası bütün portlara izin verince düzeldi bilginiz olsun

1 Beğeni

Selam,

Manuel kurulumda açıklamalarda yer almakta :slight_smile:

Minimum sunucu gereksinimleri:

• Ubuntu 16.04 64-bit (4.x çekirdeğinde çalışmalı)
  • 8 GB RAM (16 GB RAM önerilir)
  • 4 CPU (8 CPU önerilir)
  • TCP 80 ve 443 portları açık olmalı
  • UDP 16384 - 32768 arası portlar açık olmalı
  • Port 80 başka bir uygulama tarafından kullanılmamalı
  • Sunucuda bulunan root ya da sudo yetkilerine sahip bir kullanıcı
  • SSH erişimi

Merhabalar bugün bende bu olayı yaşadım su an derse giremiyorum mikrofon hatasi yüzünden, nasıl düzelir bir fikriniz var mı?