BigBlueButton Ram Tüketimi

Merhabalar.

BigBlueButton sunucumu yeniden başlattığım zaman 4gb civarında ram tüketiyor. Zaman geçtikçe
bu miktar giderek 13GB’ a kadar yükseliyor ve sabit kalıyor. Sunucuda Hiç kimse olmadığı halde 13GB Ram kullanması normal mi dir ?. Toplam 16GB ram var. sunucuda görüşme açıyorum 4-5 cihaz bağlanıyoruz ram yine 13GB ne yükseliyor ne aşağıya iniyor. Sizlerde de durum böylemi. Kullanan arkadaşlar Sunucularının ram tüketimini benimle paylaşabilir mi ?

Selamlar bu normal değil, BBB normalde bende boşta iken maks. 3 GB bellek tüketiyor. Rootkit taraması yaptınız mı? Ve sadece BBB mu kurulu sunucuda?

Merhabalar Muhammed Bey,
Banada normal gelmedi ama bilmiyorum linux ’ de nasıl rootkit taraması yapıcağımı. Biraz araştırayım belki bulabilirim.

Linux 'de rootkit taraması yapmak için şu siteden yararlandım. Rootkit

Görünürde bir şey yok gibi ama belkide ben anlayamıyorumdur. sabit 13Gb ram tüketimi var. Ne yapıyor hiçbir fikrim yok.

Sunucu Hertzner de cloud 4 cpu 16gb ram 100GB SSD 1GB internet

Bir taramanın Log kaydı örneği lynis.log

Önerilerinize açığım aktif kullanılanacak bir sistem olduğu için bi sorunu çözmem gerekiyor :frowning:

Bu programları çalıştırdıktan sonra sunucuya reset attım. 5 Dk geçti şimdi normal gibi duruyor takipteyim. Belki otomatik olarak bireyleri sildiyse arka tarafta sorun düzelmiş olabilir.

2 saatlik bekleme sonunda Ram tüketimi yine yükseldi. Sistemi silip tekrar yüklemek. Arka tarada çok fazla iş çıkarıcak çünkü oluşturulan kullanıcıların odaları sms sistemine entegre . Odalar değişirse sms sistemide değişicek 150 kişi tekrar kullanıcı oluşturup tekrar kayıt yapılması gerekir.

Bilgisi olan varsa özelden Sunucu bilgilerini paylaşabilirim. Benim bilgim ve tecrübem yetersiz kalıyor :frowning:

Sms Sistemini nasıl entegre ettiniz :slight_smile:

Tam yedek, snapshot ya da checkpoint alarak şu komutu düzenleyip çalıştırabilirsiniz.

Komut BBB yeniden kuracaktır. Ancak arayüz özelleştirmeleriniz var ise yitireceksiniz. Kullanıcılar ya da veritabanı zarar görmeyecektir. Kusura bakmayın ilgilenirdim ama şu sıralar vaktim yok.

wget -qO- https://ubuntu.bigbluebutton.org/bbb-install.sh | bash -s -- -v xenial-220 -s KONFERANS.SITENIZ.COM -e POSTA@ADRESINIZ.COM -g

Merhaba. Biz özel bir kurumuz. Normalde Randevular ve kvkk onayını gönderiyoruz sadece sisteme BBB’ da oluşan odanın linkini ekledik. Herhangi birisi o kişiden online randevu alırsa telefonuna Şu şu tarihlerde şu kişiyle online görüşmeniz vardır. Şu link üzerinden görüşmeye katılabilirsiniz gibi bir sms gidiyor. :slight_smile: Tabi santraldeki arkadaşlar sistem hakkında karşı tarafı bilgilendiriyorlar. Uygulama bağımsız tarayıcı tabanlı çalışmasıda büyük bir Artı :+1:

Çok teşekkür ederim Muhammed Bey, Bu yazamana kadar yaptığınız yardımların hakkı ödenmez zaten.

Bu çözümü not alıyorum. Geçen gün sunucu hizmeti aldığım firma ile görüştüm.
Türkiyeden Hostlab’dan aldık. Onlarda sunucuları Hertzer 'den temin ediyorlar.

Ben dedim sistem çok aşırı ram tüketiyor. Bi kontrol eder misiniz, acaba virüs falan var mı diye. Onlar cevaben döndüler suan sunucunuzda ram tüketimi 2GB olarak görünüyor. Sanal olduğunu için içeriden baktınız değerler doğru olmaya bilir şeklinde söylediler. Herhangi bir sorun göremiyoruz. Ram konusundada iyileştirme yaptık dediler. Şimdilik onlara güvenip biraz beklicem eğer olurda aşırı bir kasma söz konusu olursa. Bu yöntemi Hemen uygulayacağım. Yardımlarınız için Teşekkür ederim.

1 Beğeni

Merhabalar Muhammed Bey,

Aklıma bu kodunuz geldi ve sunucumda derledim.
Aşağıdaki Hatayı alıyorum sorunun kaynağı ne olabilir.Sunucumdaki RAM tüketimi yine 10 GB doğru koşuyor. Her neyse turn server kurulumunu yapıyorum şimdi inş işe yarar.

1 Beğeni