BigBlueButton Yapılandırmaları & Özelleştirme Kılavuzu

hocam kolay gelsin iphone kullanıcıları bende derse giriyor fakat dersin sonunda dersi kaçıran yada sonra izlemek isteyenler oluyor. videoları izlemek istediğinde bazen yükleniyor kısmında kalıyor bazende oynatma ekranı geliyor play tuşuna bassak dahi oynatma mümkün olmuyor. çeşitli tarayıcılarda denedik hatta birkaç iphone’da denedik sorun aynı. androidde böyle bir problem olmadı

Konferans kayıtlarını iOS cihazlarda oynatabilme

nano /usr/local/bigbluebutton/core/scripts/presentation.yml

Bul:

# - mp4

Değiştir:

- mp4

BigBlueButton’ı yeniden başlatın:

sudo bbb-conf --restart
2 Beğeni

Merhaba bunu yaptıktan sonra kayıt izleme linkine tıklayınca boş sayfada kalıyor. logo dahi çıkmıyor yani. orda bulunan - webm kısmı ile beraber aktif durumdaydı. sayfa açılmayınca eski haline aldım #- mp4 yaparak… sorun ne olabilir sence?

MP4 yaptıktan sonra kayıt yapıp, test ettiniz değil mi?

1 Beğeni

şuan tekrar yaptım bir sorun yok gibi teşekkür ederim.

1 Beğeni

Merhaba bende bir domainim için bigbluebutton kurdum ubuntu 16.04 kullandım haliyle.Greenlight anasayfası ve bigbluebutton arayüzünde değişiklik yapmak için rehberinize göz atıyordum fakat şu kısmı ne için yaptığımızın mantığını anlamadım açıklayabilir misiniz?

BigBlueButton Ana Sayfasını Özelleştirme

Burada iki seçeneğiniz bulunmaktadır. Hangi seçeneği kullanacağınızı kurulumunuz belirlemektedir.

Birinci seçenek:

Eğer 8 Adım ve 8 Dakikada Otomatik BigBlueButton Kurulumu öğreticisi ile kurulum yaptıysanız şu işlemleri yapmalısınız:

İlk olarak bir GitHub hesabı açın ve şu adrese gidip Fork edin.

Şimdi fork ettiğimiz kendi Greenligt imajımızı klonlayacağız:

Buradaki olayın mantığı nedir hiç bilmiyorum o yüzden öğrenmek için sormak istedim umarım yanıtlarsınız.

En azından kendi bilgimle yanıtlamaya çalışayım.

• Fork özelliğini kullanmanın temelde iki sebebi olabilir.
  • Projenin bir kopyasını üzerimize alıp, o kopyadan o sürümden çalışmak.
  • Fork ile alınan projenin üzerinde değişiklik yapıp, proje sahibine geri gönderip, onun onayına sunup, projenin geliştirilmesine katkı sağlamak için.

Öncelikle değerli vaktinizi ayırıp yanıt verdiğiniz için çok teşekkür ederim.İzninizle son bir sorum var :slight_smile: düzenlemeyi forklamadan yapsam sunucuyu kapatıp açtığımda yaptığım düzenlemelerin silinme ihtimali var mıdır?

Selam,

Sunucuyu kapatıp açma değil güncelleme yaparsanız ya da değişiklik yapıp uygulama komutunu verirseniz başarılı olmaz.

Forklamak mecburi bir işlem midir peki? Ben forklama işlemini anlamadım sunucu bilgim de yok maalesef o yüzden mevcut kurulum üzerinde düzenlemelerimi yapıp kullanmaya devam edebilir miyim?

@deathlocker Bir projeyi forklamak 3 saniye sürmeyecektir ve ücretsizdir. Mavcut kurulum üzerinde fork etmeden düzenleme yapamazsınız. Yapar ama göremeden orijinaline güncellemiş olursunuz.

docker-compose version 1.24.0, build 0aa59064

Şimdi bu kısım çok önemli:

:information_source: muhyalgreenlight kısmını kendinize göre düzenlemeyi unutmayın

./scripts/image_build.sh muhyalgreenlight release-v2

Tamamlandıktan sonra:

nano docker-compose.yml

Şu kısmı bulun:

image: bigbluebutton/greenlight:v2

tam da bu adımları uygularken şu kod işlenirken
./scripts/image_build.sh kendiadimgreenlight release-v2
bağlantı hatası aldım tekrar aynı komutu girerek devam ettirmek istedim fakat bu hatası aldım.

-bash: ./scripts/image_build.sh: No such file or directory

nasıl devam etmeliyim?

O sondaki hata değil uyarı. Dikkate almayın. 1-5 dakika arası bekleyin BBB gelecektir.

1 Beğeni

O uyarıyı görmezden gelip kuruluma devam ettim sonrasında gerekli komutları yazdım domain.com/bigbluebutton yazınca apinin çalıştığını görüyorum fakat greenlight ekranı gelmiyor bunun sebebi nedir?

Kısımlarını tekrar uygulayıp, yeniden başlatıp dener misiniz?

1 Beğeni

Sanırım şuan düzeldi tekrar kurulumu tekrarladım bilemedim nerede hata yaptığımı.Peki son olarak soruyorum hakkınızı helal edin bu arada çok yordum sizi.Emeğiniz ve anlayışınız için de ayrıca çok teşekkür ederim :slight_smile: En son aşamada benim kopyamdan çalıştığını teyit etmenin bir yolu var mı bunu nasıl görebilirim?

Estağfurullah,

cd greenlight
git status

Çıktısı nedir?

1 Beğeni

root@ubuntu:~/greenlight# git status
On branch custom-changes
Your branch is up-to-date with ‘upstream/v2’.
Changes not staged for commit:
(use “git add …” to update what will be committed)
(use “git checkout – …” to discard changes in working directory)

modified:   Gemfile
    modified:   app/views/layouts/application.html.erb
    modified:   app/views/main/index.html.erb
    modified:   config/locales/en.yml
    modified:   config/locales/tr_TR.yml
    modified:   docker-compose.yml

On branch custom-changes yazan yer mi teyit etmemi sağlayan satır?

muhammed hocam ben bu dediklerini yaptım greenlight çalışıyor fakat ana sayfayı değiştirdim kaydettim dockerıda down up yaptım ama ana sayfa değişmedi bir türlü nasıl yapabilirim acaba?

Adımları tekrar kontrol edin muhtemelen bir kısmı atladınız şu kısımlara dikkat edin:

Şu komutu çalıştırın ve komut sonrası oluşturulan BigBlueButton gizli anahtarını not edin:

sudo bbb-conf --secret

Örnek çıktı:

URL: https://bigbluebutton.sizinalanadiniz.com/bigbluebutton/
Secret: f1ea9564HdRtUcdjJEiZgCKhGpJnaPqspyTGE3WGN8

Alttaki komut ile .env dosyasını düzenlemek için açın:

nano .env

Açılan ekrandan BIGBLUEBUTTON_ENDPOINT ve BIGBLUEBUTTON_SECRET kısmına az önce oluşturduğunuz gizli anahtarı yapıştırın ve kaydedip çıkın.

Şimdi bu kısım çok önemli:

:information_source: muhyalgreenlight kısmını kendinize göre düzenlemeyi unutmayın

./scripts/image_build.sh muhyalgreenlight release-v2

Tamamlandıktan sonra:

nano docker-compose.yml

Şu kısmı bulun:

image: bigbluebutton/greenlight:v2

Şu şekilde değiştirin:

image: muhyalgreenlight:release-v2

Şimdi:

cd ~/greenlight
docker-compose up -d