8 Adım ve 8 Dakikada Otomatik BigBlueButton Kurulumu

BigBlueButton, eğitim kurumlarına odaklı olarak geliştirilmiş, özgür ve açık kaynak kodlu bir web konferans yazılımıdır. HTML5 tabanlı bir web uygulaması olan BigBlueButton, tüm işletim sistemi ve platformları desteklemektedir.

Özellikleri
LTI 1.0 standartlarını destekleyen BigBlueButton’ı pek çok farklı LMS altyapısıyla entegrasyonu mevcuttur. LMS ve eklenti altyapısıyla gelebilecek ek özelliklerin dışında, BigBlueButton kullanıcılarına şu temel özellikleri sağlamaktadır:

• Sınıflar, odalar, gruplar oluşturma
  • Beyaz tahta (Whiteboard) üzerinden öğretmen/öğrenci etkileşimi
  • Kullanıcı (Öğretmen/Sunumcu/Öğrenci) hak yönetimi
  • Ekran paylaşımı yönetimi
  • Dijital beyaz tahta üzerinden PDF yayınlama
  • Dijital beyaz tahta üzerinden eğitici videolar izleyebilme
  • Anket sorusu yayınlama

Minimum sunucu gereksinimleri:

• Ubuntu 16.04 64-bit (4.x çekirdeğinde çalışmalı)
  • 8 GB RAM (16 GB RAM önerilir)
  • 4 CPU (8 CPU önerilir)
  • TCP 80 ve 443 portları açık olmalı
  • UDP 16384 - 32768 arası portlar açık olmalı
  • Port 80 başka bir uygulama tarafından kullanılmamalı
  • Sunucuda bulunan root ya da sudo yetkilerine sahip bir kullanıcı
  • SSH erişimi

Diğer gereksinimler:

• 500GB ve fazla disk alanı (Kayıtlar için gerekecektir, SSD önerilir)
  • 250 Mbits simetrik internet ya da daha fazla
  • Dedicated (Bare metal) donanım önerilir
  • Bulut sunucu için DigitalOcean ve Vultr tavsiyemdir
  • SSL sertifikası için A DNS kaydı (bigbluebutton.sizinalanadiniz.com gibi…)
  • IPV4 ve IPV6 adresi

BigBlueButton için bu kurulum yöntemini kullanmadan önce şu işlemleri gerçekleştirmelisiniz ve kurulum sonrası ise Hesap oluşturma işlemi kısmındaki adımları uygulamalısınız:

sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade -y
sudo apt-get install ufw -y
ufw allow OpenSSH
ufw allow 80/tcp
ufw allow 443/tcp
ufw allow 16384:32768/udp
ufw --force enable

Şimdi bu kurulum türünü çalıştırabilirsiniz:

wget -qO- https://ubuntu.bigbluebutton.org/bbb-install.sh | bash -s -- -v xenial-220 -s bigbluebutton.sizinalanadiniz.com -e merhaba@muhyal.com -g

Hesap oluşturma işlemi:

Normal kullanıcı:

cd ~/greenlight
docker exec greenlight-v2 bundle exec rake user:create["Muhammed Yalcinkaya","merhaba@muhyal.com","muhyal123456bbb","user"]

Yönetici yetkileri olan kullanıcı:

docker exec greenlight-v2 bundle exec rake user:create["Muhammed Yalcinkaya","merhaba@muhyal.com","muhyal123456bbb","admin"]

Harika :slight_smile: Şimdi etki alan adınıza gidin ve BigBlueButton’da oturum açın:

2 Beğeni

Hocam selamlar, burada yazan adımlar ile kurulum yaptım ancak browserdan alanadi.com adresine gidince

500 Internal Server Error
If you are the administrator of this website, then please read this web application’s log file and/or the web server’s log file to find out what went wrong.

hatası almaktayım. Nasıl düzeltebilirim ?

Saygılar.

Hocam, güvenlik duvarı ayarlarınızı yaptınız mı? Buradaki kurulumda NAT arkası olmadığı sürece sorun yaşanamaz. Hangi hosting sağlayıcısını kullanıyorsunuz?

Kendi sunucum var hocam dc de ubuntu kurdum herhangi bir güvenlik duvarı yok direk public ip den çıkartıyorum. Şimdi ubuntuyu silip tekrar kurmaya çalışıyorum ancak yine hata veriyor.

bu kısımda ise,

main domain’de ssl olmasına rağmen alt domain’de ssl’siz bağlanamıyorum, alt domaini kapsamıyor, muhtemelen firma sadece anadomaini free şekilde ssl’ledi. daha önceden bu sorun olmuyordu ? 2-3 hafta önce ssl hatası olsada login oluyordu şşu an login butonu tetiklesemde giriş olmuyor, Azure üzerinden kurudm ubuntuyu

Normalde DNS yapılandırdı iseniz zaten ücretsiz SSL kurar BBB. Hata kayıtlarınızı bir inceleleyin ya da var ise güvenlik duvarınızı. Bu kurulumda sorun yaşıyorsanız ya güvenlik duvarı ya işletim sistemi sürümü ya da yaptığınız bir özelleştirmeden kaynaklanır sorun.

4 gönderi yeni bir konuya bölündü: BigBlueButton hızlı kurulumdan normal kuruluma geçiş

yani herhangi bir özelleştirme vs yapmadım. ama gene’de SSL alıyorum tehlikeli uyarısı dikkatimi çeken linktler http kalmış, manuel https yaptığım’dada buton tetikliyemiyorum.
izlemem gereken başka bir adım var mı ? sil tekrar kur şeklindede yaptım aynı. subdomaini a kaydı ile yönlendiriyorum, ama alt etki alanı oluşturmadım sadece a kaydı ile onunla alakalı olabilir mi acaba ?

Normalde sadece konferans.sizinalanadiniz.com gibi A kaydı oluşturmanız yeterli olacaktır. Hata kayıtlarınızı, güvenlik duvarınızı ya da DNS yapılandırmanızı kontrol edin. BBB sunucunuzda başka bir yazılım, hizmet çalıştırmadığınızdan emin olun.

evet ssl sunucusal sıkıntılardan çıktı. bu seferde
alıyorum admin rake edince,
Invalid Role - Role does not exist
docker exec greenlight-v2 bundle exec rake user:create["Muhammed Yalcinkaya","merhaba@muhyal.com","muhyal123456bbb","admin"]

bu benim de ilk defa karşılaştığım birşey

Selamlar, hataya dikkatli bakınız. Benim adıma kullanıcı açmaya çalışıyorsunuz. Değiştirmeniz gereken yerleri değiştirin.

üstadım tam olarak oyle yapmadım, dikkat ettim aslında yani., ss’de hepsini farklı girdim, syntax hatam vardır diye, bir de sizin kodunuzu direk copy paste yaptım :slight_smile:
mesela bu
docker exec greenlight-v2 bundle exec rake admin:create
direkt kendi admin oluşturup veriyordu şifre vs. greenlight’da yazan
mesela sizinkini değiştiriyorum

docker exec greenlight-v2 bundle exec rake user:create[“şener taskan”,“senertaskan@turevoze*******.com”,“12345”,“admin”]

tekrar
Invalid Role - Role does not exist

hatası vuruyor ekrana

Son gelen güncelleme ile olmuş şu makale ile sorunumu çözdüm.

Çok teşekkür ederim, çok faydalı bir doküman olmuş. Sorunsuz bir şekilde kurdum, elinize sağlık.

1 Beğeni

Rica ederim, yardımcı olabildiysem ne mutlu :slight_smile:

Muahmmed Hocam Merhaba,

Scalite mimarisi ile ilgili bir kurulum videosu veya kuruluma yardımcı olacak bir döküman paylaşabilir misiniz?

İlerleyen zamanlarda detaylı bir konu hazırlamayı düşünüyorum.

Şimdilik maalesef sadece:

Merhaba yaklaşık son 1 haftadır yaşadığım bir problem var otomatik kurulum yönergenizle kurulum yapmıştım ilk zamanlarda herhangi bir problem olmadan herkes sesli ve görüntülü görüşmeyi aktif edebiliyordu fakat şuan ses testi yapılamıyor şu hatayı alıyorum;
(neden=Incompatible SDP) (hata 1004)
hata

root@ubuntu:~/greenlight# bbb-conf --check

BigBlueButton Server 2.2.17 (1992)
Kernel version: 4.4.0-186-generic
Distribution: Ubuntu 16.04.6 LTS (64-bit)
Memory: 8174 MB
CPU cores: 8

/usr/share/bbb-web/WEB-INF/classes/bigbluebutton.properties (bbb-web)
bigbluebutton.web.serverURL: https://online.*******.com
defaultGuestPolicy: ALWAYS_ACCEPT
svgImagesRequired: true

/etc/nginx/sites-available/bigbluebutton (nginx)
server name: online.*******
port: 80, [::]:80
port: 443 ssl
bbb-client dir: /var/www/bigbluebutton

/var/www/bigbluebutton/client/conf/config.xml (bbb-client)
Port test (tunnel): rtmp://online..com
red5: online.
*.com
useWebrtcIfAvailable: true

/opt/freeswitch/etc/freeswitch/vars.xml (FreeSWITCH)
local_ip_v4: 213.*******
external_rtp_ip: stun:stun.freeswitch.org
external_sip_ip: stun:stun.freeswitch.org

/opt/freeswitch/etc/freeswitch/sip_profiles/external.xml (FreeSWITCH)
ext-rtp-ip: $${local_ip_v4}
ext-sip-ip: $${local_ip_v4}
ws-binding: :5066
wss-binding: 213.*****:7443

/usr/local/bigbluebutton/core/scripts/bigbluebutton.yml (record and playback)
playback_host: online.*****
playback_protocol: https
ffmpeg: 4.2.2-1bbb1~ubuntu16.04

/etc/bigbluebutton/nginx/sip.nginx (sip.nginx)
proxy_pass: 213.******

/usr/local/bigbluebutton/bbb-webrtc-sfu/config/default.yml (Kurento SFU)
kurento.ip: 213.******
kurento.url: ws://127.0.0.1:8888/kurento
kurento.sip_ip: 213.*****
localIpAddress: 213.*****
recordScreenSharing: true
recordWebcams: true
codec_video_main: VP8
codec_video_content: VP8

/usr/share/meteor/bundle/programs/server/assets/app/config/settings.yml (HTML5 client)
build: 937
kurentoUrl: wss://online.*******.com/bbb-webrtc-sfu
enableListenOnly: true

Potential problems described below

root@ubuntu:~/greenlight#

Selamlar,

Güncel Google Chrome, Mozilla Firefox ile deneyin lütfen ve şu testi hata aldığınız tarayıcıda yapın.

https://test.webrtc.org/

1 Beğeni

Hızlı yanıtınız için çok teşekkür ederim belirttiğiniz gibi yaptım test sonucu aşağıdaki gibidir.Buradan anladığım sunucuda bir problem yok fakat tarayıcı kaynaklı problemler olabilmekte doğru mudur?

Chrome yükleyip sonucu paylaşacağım

Muhtemelen sunucunuzda sorun yok. Hangi portlar açık sunucunuzda TCP/UDP olarak?