BigBlueButton Yapılandırmaları & Özelleştirme Kılavuzu

O sondaki hata değil uyarı. Dikkate almayın. 1-5 dakika arası bekleyin BBB gelecektir.

1 Beğeni

O uyarıyı görmezden gelip kuruluma devam ettim sonrasında gerekli komutları yazdım domain.com/bigbluebutton yazınca apinin çalıştığını görüyorum fakat greenlight ekranı gelmiyor bunun sebebi nedir?

Kısımlarını tekrar uygulayıp, yeniden başlatıp dener misiniz?

1 Beğeni

Sanırım şuan düzeldi tekrar kurulumu tekrarladım bilemedim nerede hata yaptığımı.Peki son olarak soruyorum hakkınızı helal edin bu arada çok yordum sizi.Emeğiniz ve anlayışınız için de ayrıca çok teşekkür ederim :slight_smile: En son aşamada benim kopyamdan çalıştığını teyit etmenin bir yolu var mı bunu nasıl görebilirim?

Estağfurullah,

cd greenlight
git status

Çıktısı nedir?

1 Beğeni

root@ubuntu:~/greenlight# git status
On branch custom-changes
Your branch is up-to-date with ‘upstream/v2’.
Changes not staged for commit:
(use “git add …” to update what will be committed)
(use “git checkout – …” to discard changes in working directory)

modified:   Gemfile
    modified:   app/views/layouts/application.html.erb
    modified:   app/views/main/index.html.erb
    modified:   config/locales/en.yml
    modified:   config/locales/tr_TR.yml
    modified:   docker-compose.yml

On branch custom-changes yazan yer mi teyit etmemi sağlayan satır?

muhammed hocam ben bu dediklerini yaptım greenlight çalışıyor fakat ana sayfayı değiştirdim kaydettim dockerıda down up yaptım ama ana sayfa değişmedi bir türlü nasıl yapabilirim acaba?

Adımları tekrar kontrol edin muhtemelen bir kısmı atladınız şu kısımlara dikkat edin:

Şu komutu çalıştırın ve komut sonrası oluşturulan BigBlueButton gizli anahtarını not edin:

sudo bbb-conf --secret

Örnek çıktı:

URL: https://bigbluebutton.sizinalanadiniz.com/bigbluebutton/
Secret: f1ea9564HdRtUcdjJEiZgCKhGpJnaPqspyTGE3WGN8

Alttaki komut ile .env dosyasını düzenlemek için açın:

nano .env

Açılan ekrandan BIGBLUEBUTTON_ENDPOINT ve BIGBLUEBUTTON_SECRET kısmına az önce oluşturduğunuz gizli anahtarı yapıştırın ve kaydedip çıkın.

Şimdi bu kısım çok önemli:

:information_source: muhyalgreenlight kısmını kendinize göre düzenlemeyi unutmayın

./scripts/image_build.sh muhyalgreenlight release-v2

Tamamlandıktan sonra:

nano docker-compose.yml

Şu kısmı bulun:

image: bigbluebutton/greenlight:v2

Şu şekilde değiştirin:

:information_source: muhyalgreenlight kısmını kendinize göre düzenlemeyi unutmayın

image: muhyalgreenlight:release-v2

Şimdi:

cd ~/greenlight
docker-compose up -d

tamam hocam çözüldü çok sağol

Çok kısa birşey sormak istiyorum. Sunucuda hoşgeldin mesajını değiştim ve başlangıç pdfini kaldırdım.Pdf kaldırmak için

beans.presentationService.defaultUploadedPresentation=${bigbluebutton.web.serverURL}/default.pdf

bunu kaldırdım sunucu 404 verdi. Şimdi tekrar ekledim. Bunu iptal etme şansım yokmu. Yani bu komutun çalışmasını istemiyorum. Hoşgeldin mesajını boş geçmek istiyorum mesela. Son olarak logo ekleme şansımız var mı?

Bu kodu olduğu gibi bırakın değiştirmeyin:

beans.presentationService.defaultUploadedPresentation=${[bigbluebutton](https://muhyal.com/c/ozgur-yazilimlar/bigbluebutton/51).web.serverURL}/default.pdf

Hoş geldin mesajı kısmını boş bırakmak için:

nano /usr/share/bbb-web/WEB-INF/classes/bigbluebutton.properties

Şu düzenlemeleri yapın:

defaultWelcomeMessage= Boş bırakın
defaultWelcomeMessageFooter= Boş bırakın

Beyaz tahtayı gizlemek için:

nano /usr/share/meteor/bundle/programs/server/assets/app/config/settings.yml

Aşağıdaki kısımları bulun şu şekilde güncelleyin:

layout:
    autoSwapLayout: true
    hidePresentation: false

Logoyu değiştirmek için:
Site adresinizin sonuna /b/admins/site_settings?tab=appearance ekleyin.
Açılan kısma görsel bağlantısını girmelisiniz.

1 Beğeni

layout:
autoSwapLayout: true
hidePresentation: false

Bu ayarları yapıncada sonradan yüklenen pdfler görünmüyor ):

Birde /b/admins/site_settings?tab=appearance bunu site sonuna ekleyince aranılan sayfa bulunamadı diyor.

Konferans sırasında sol altta bir sunum perdesi simgesi var. Ona tıklayınca beyaz tahta ve .pdf gözükür. Bu arada bu düzenlemelerden sonra sudo bbb-conf --restart komutunu girmeyi unutmayın, BBB yeniden başlatmak için.

Link doğru şimdi yine kontrol ettim. Kurulumuza göre değişebilir. Yönetici hesabı ile oturum açın ve profil değilde sistem ayarlarına gidin. Seçenekler basit ve kullanışlı zaten, çözeceksiniz.

1 Beğeni

1 gönderi yeni bir konuya bölündü: Kurulumundan sonra greenlight için kendi fork linkimi girersem son düzenlemelerimle birlikte geri yükleme şansım olur mu

1 gönderi yeni bir konuya bölündü: BigBlueButton jsx dosyalarını düzenleme

Merhaba ben bbb 2.2.9 dan 2.2.31 güncelledim ve dün çalışıyordu. bugün ise ngix 404 not found hatası verdi.
nginx/1.10.3 (Ubuntu) dizinlere göz attım greenlight kurulu zaten çalışan sistemin üzerine yapmıştım sorun ne olabilir nasıl çözerim? içerisinde kayıt ve özelleştirmelerim mevcut. :frowning:

Son olarak restart ettğimde aldığım mesaj şu…

Restarting BigBlueButton 2.2.31 …
Stopping BigBlueButton

Applying updates in /etc/bigbluebutton/bbb-conf/apply-config.sh:
/usr/bin/bbb-conf: /etc/bigbluebutton/bbb-conf/apply-config.sh: /bin/bash^M: bad interpreter: No such file or directory

Starting BigBlueButton

Potential problems described below

The following properties in /usr/share/bbb-web/WEB-INF/classes/bigbluebutton.properties have no value:

defaultWelcomeMessageFooter

Warning: Detected FreeSWITCH is using default stun.freeswitch.org server. See

http://docs.bigbluebutton.org/2.2/troubleshooting.html#freeswitch-using-default-stun-server

Selamlar,

/usr/share/bbb-web/WEB-INF/classes/bigbluebutton.properties dosyasında defaultWelcomeMessageFooter kısmındaki değer nedir?

image

Merhaba, Giriş, Kayıt Anasayfa gibi sayfaları özelleştirmek istiyorum. Ancak makalede belirtilen cd ~/greenlight komutu yazdığımda bişey olmuyor. /usr/share/ altında bbb-web, bbb-apps-kafka gibi klasörler var hepsine tek tek baktım template ile ilgili hiç bir şey yok. Ek olarak /var/www/bigbluebutton-default dizinin altında tek bir index.html dosyası var. Bu dosyanın içeriğini değiştiriyorum ancak bi süre sonra kendisi render olup değişikliği siliyor. Bu dosyada da başta belirttiğim Giriş, Kayıt sayfalarını düzeltemiyorum. Bu dosyaların konumunu hala bulamadım. Ücretli & Ücretsiz yardımcı olacak varsa çok memnun olurum.