Dedicated Server SSH İle Ubuntu Kurulumu

Merhabalar.

BigBlueButton kurulumu yapmak istiyoruz.
Şuan jitsi-meet kurulu olan serverimiz da ubuntu 18.04 var.
BigBlueButton için ubuntu 16.04 kurulumu yapmamız gerekiyor. Bizim dedicated sunucumuz var. Servis sağlayıcımızdan destek almak için mesai saatlerini beklememiz gerekiyor.

Daha önce dedicated server da uzaktan kurulum yapan var mı. ? Putty ile bağlanıp kurulum yapabileceğimizi söylediler. Daha önce böyle bir işlem yapmadığımız için size danışmak istedim. Bilgisi olan var mı?
Bu süre içinde ben internetten araştırmalara devam ediyorum.

Hocam, size ne sundular o önemli. KVM var mı, ne var? Rescue mode ne sundular vs…

KVM bağlantımız var.

Ekran Resmi 2020-05-09 22.20.55

Tamam hocam açın KVM size bilgileri verilir zaten. O bilgilerle girin KVM içerisine ve bir Ubuntu .iso dosyasını mount edin. Sunucuyu yeniden başlatın KVM içerisinden zaten BIOS vs. kontrol edebilirsiniz. Kurulumunuzu yapabilirsiniz.

Sorunla karşılaşıyorum çözüm aramaya devam ediyorum bi yerde hatamı yapıyorum anlamadım.

Hocam arayın isterseniz beni çözelim ama sonrasında bu konunun altına nasıl yaptığınızı sizin yazmanızı isteyeceğim :slight_smile:

1 Beğeni

Yardımları için Muhemmed Bey’ e çok teşekkür ediyorum.

Şimdi kurulumu nasıl yaptığımı sizinle paylaşmak istiyorum.

Öncelik Sunucu sağlayıcınız ile iletişime geçip, güncel kvm bağlantı bilgilerini talep etmeniz gerekmektedir.

Bu bilgileri aldık dan sonra. Size verilen bağlantı linkine gidiyoruz.

Kullanıcı adı ve şifremizi yazıyoruz.

ve Sisteme giriş yapıyoruz. Şimdi bu Ekranda yukarıda sağ köşede bulunan “KVM Console” sekmesine tıklayıp bağlantı kurucağımız java dosyasını bilgisayarımıza indiriyoruz. Not: Chrome tarayıcısında hata alırsanız. Explorer üzerinden “KVM Console” sekmesine tıklayarak indirebilirsiniz.

Uygulamayı Çalıştırdığımız zaman karşımıza.

Karşımıza yukarıdaki ekran geliyor. Bur dan sağdaki Disket butonuna tıkladığımız zaman yukarıdan bir sekme açılıyor. Sekme üzerinden Connect İSO butonuna tıkladığımız zaman. Bilgisayarınıza indirdiğiniz. Ubuntu 16.04.6 LTS sürümününun yolunu göstermeniz gerekiyor.

Tamam Dedikden sonra uzak sunucunuza Ubuntu 16.06.6 LTS sürümünü bir Flash bellek ile takmış gibi olucaksınız.

Sonra ise KVM ekranını kapatmadan. Paneliniz den sunucunuzu yeniden başlatıp. KVM ekranında Boot menüsüne girmek için F-10 tuşuna veya sizin BİOS sürümünüze göre boot ekranına girmek için gereken tuşa basın. Açılan ekranda İso isminizi görün ve ona tıklayıp normal bir işletim sistemi kurar gibi kurulum işlemine devam edin.

1 Beğeni