Discourse SMTP ayarlarında SSH’de hata yaptım nasıl düzeltebilirim?

SMTP ayarlarında SSH’de hata yaptım nasıl düzeltebilirim?

Merhabalar,

cd /var/discourse/containers/
nano app.yml

Açılan ekrandan alt kısımlara doğru ilerleyin ilgili kısımları göreceksiniz.

hocam sürekli SMTP kısmında hata yapıyorum gmail ayarlarını kullanmak istiyorumama olmuyor onay maili gelmiyor.

SMTP server address? [smtp.example.com]:

SMTP port? [587]:

SMTP user name? [user@example.com]:

SMTP password? [pa$word]:

Bu alanlara Gmail bilgilerinizi yazıyorsunuz değil mi?
Şifreyi ve e-postayı sansürleyip yazdığınız bilgileri paylaşır mısınız buradan?
Birde sunucunuz dış dünyaya erişebiliyor değil mi yani DNS sorunu vs. yok?

hocam gmail,yahoo vs. gibi maillerikabul etmiyormuş
smtP.gmail.com
SMTP PORT: 587
SMTP USER: SERDAR@GMAİL.COM
SMTP PAS: ****

makalenizde Amazon SES belirtmişsiniz başka alternatif varsa onu yapayım 2 gündür uğraşıyorum.

Şu siteyi kullanabilirsin başlangıç olarak:

Günlük 200 aylık 6.000 e-posta ücretsiz.

Kurulumu için ise şu kısmı inceleyebilirsin:

Email here refers to Transactional Email not the usual email service like Gmail, Outlook and/or Yahoo.
discourse/INSTALL-cloud.md at main · discourse/discourse · GitHub

Burada da yazdığı gibi Gmail, Outlook yada Yahoo gibi eposta sağlayıcıları Discourse’da çalışmıyor. Mailgun, SendPulse, Mailjet deneyimledim yada duydum. Bunları kullanabilirsiniz. Mailgun 3 ay deneme sonrası ücretsiz planda aylık 1300, SendPulse ücretsiz planda aylık 12000 gönderim yapıyor. Ek olarak belirteyim.

nerede hata yapıyorum anlamış değilim verdiğiniz sitede üye oldum aktif ettim bana verdiği bilgileri girdim ama sayfa görüntülenmiyor diyor.

hocam mailjet.combana verdiği bilgiler bu

Attığınız ekran görüntüsüne göre NOTIFICATION_EMAIL ve SMTP_DOMAIN parametlerinizi kontrol etmelisiniz.

1 Beğeni

hocam çok acemiyim ilk defa kurulum yapıyorum “NOTIFICATION_EMAIL ve SMTP_DOMAIN parametleri” de ne tür hata var anlamadım?

Bu konularda yeni iseniz mailgun ile ayarlamak başlangıç için daha kolay olabilir. Ama mailgun kayıt olduktan sonra kredi kartı bilgisi istiyor. Limitleri aşmamanız durumunda kartınızdan her hangi bir para çekilmiyor. İlk 3 ay aylık 5000 eposta, sonrasında aylık 1300 epostaya düşüyor. Domaini mailgun’da onayladıktan sonra Sending > Domain settings > SMTP credentials sayfasından SMTP kullancısı oluşturabilirsiniz. Kullanıcıyı oluşturduğunuzda gözüken eposta adresini NOTIFICATION_EMAIL ayarında kullanacaksınız. Şifre sağ altta random oluşacak ve kopyalamak için bir buton olacaktır. Sayfanın altında SMTP settings kısmı var. Oradan SMTP_ADDRESS bilgisini alabilirsiniz. Port 587 sorunsuz çalışıyor. SMTP_DOMAIN mailgun da kayıt ettiğiniz subdomain olacaktır.

NOTIFICATION_EMAIL ayarı için burayı baz alıyorsunuz. Dediğim gibi oluşturken girilen eposta adresi. Umarım doğru anlatabilmişimdir.

1 Beğeni

hocam kredi kartı kullanmak istemiyorum çünkü denemek için sistemi kuracağım kredi kartı kullanmayacağım bir yer yokmu?

Google gibi servislerde çalışmıyor diyorum yukarıdaki Ubuntu 18.04 Üzerinde Discourse Kurulumu - muhyal tarafından #12 yanıtımda. Ben Transactional Email olarak sadece Mailgun denedim. Diğerlerini siz deneyip öğrenebilirsiniz.

Zoho 1 kredi = 10000 mail ücretsiz veriyor belki işine yarayabilir. Aşağıdaki link inceleyebilirsin. Umarım işine yarar