Docker Üzerinde Çalışan Konteyner'a Domain Atama Nasıl Olur?

Fiziki Makina üzerine ubuntu server ile docker kurdum ve docker ile kullandığım uygulamayı ayağa kaldırdım. Statik ip ile benimipadresim:port şeklinde uygulamama erişebiliyorum. Docker üzerinde şu anda portainer-ce ve uygulamam çalışıyor. Çalışan Docker örneğim üzerinden bu uygulamaya bir domain bağlamak istiyorum. Halihazırda elimde domain bulunuyor. Bu örneğime göre domain panelinden ns1.ipadresi ns2.ipadresi kısımlarına kendi ip bilgilerimi girmeden önce bu domaine ayağa kaldırdığım uygulamanın ip ve port adresini nasıl tanımlayabilirim?
Web üzerinden Bind9 Server için biraz araştırma yaptım ama konuyu tam idrak edemedim. Bu aşamada bir yönlendirmeye ihtiyacım olduğunu düşünüyorum. Aklıma takılan soru şu: ubuntu server ile docker üzerinde çalışan bir uygulamaya domain bağlamak için apache server veya ngnix kullanmak zorunda mıyım? Yine bu sunucuya domain bağlayabilmek için DNS server mi kurmam gerekiyor? Bind9 Server ile bunu yapabiliyorsam yönlendirici bir rehber var mıdır acaba?
Ek olarak öğrenmek istediğim:
Docker ile ayağa kaldırdığım birden çok uygulamayı aynı statik ip ile birden çok alan adına bağlayabilir miyim?

Sorunumu BIND DNS SERVER ile çözdüm. Benzer durumda olan ve aynı yönde sorun yaşayan kullanıcılar BIND dns server ile isim sunucusu kurup sorununu çözebilir. Bind server kurulumunu teknik bulan kullanıcılar server için Webmin vb. sunucu yapılandırma paneli ile daha rahat yapabilirler. Webmin Apache web server ile birlikte gelmektedir. Bu da ngnix yerine apache kullanmamı gerektirdi.

1 Beğeni