IaaS (Infrastructure as a Service) Nedir?

Hizmet Olarak Altyapı (IaaS), ağ iletişimi, depolama ve diğer altyapı bileşenleri dahil olmak üzere bilgi işlem kaynaklarının internet üzerinden isteğe bağlı olarak sunulmasıdır. Bir bulut bilişim kategorisi olan IaaS, kullanıcıları fiziksel sunucuları koruma ihtiyacından kurtarırken, aynı zamanda onlara kaynaklarını gerektiği gibi tedarik etme ve ölçeklendirme esnekliği sağlar.

IaaS bulut sağlayıcıları genellikle güvenlik, veri bölümleme ve yedekleme gibi düşük düzeyli altyapı yönetimi sorumluluklarını üstlenir. Platform as Service (PaaS) ve Software as a Service (SaaS) bulut bilişim kategorilerinden farklı olarak, kullanıcılar gerçekte hangi altyapı bileşenlerini kullandıkları ve işletim sistemleri veya geliştirme araçları gibi bu altyapı ile kullandıkları yazılım ve araçlar üzerinde kontrol sahibidir.

IaaS, bulutun avantajlarından yararlanmak isteyen ve kullanmak istedikleri altyapının kurulumunu, yapılandırmasını ve yönetimini denetleyebilecek sistem yöneticilerine sahip işletmeler için popüler bir seçenektir. IaaS ayrıca geliştiriciler, araştırmacılar ve bilgi işlem ortamlarının temel altyapısını özelleştirmek isteyen diğer kişiler tarafından da kullanılır.