Jitsi Dropbox Video Konferans & Yerel Ses Kaydı Hakkında

Dropbox 'a kaydetme özelliğini Kullanmak istesem. Eş zamanlı olan konferansların kayıtlarını tutabilir miyim.

Sanırım bu kurulumu gerçekleştirdiğim zaman. Avatar ekleme ve Ses kaydetme özelliği aktif olucak ve sesleri eşzamanlı konferanslar olsa da kaydedeceğim dimi ?

Evet, video ve ses kaydı alabilirsiniz. Ancak Dropbox tarafında yapılandırmaları yapmanız gerekmekte.

Avatar ekleme olmayacak tüm avatarlar statik tek bir avatar olacak. Ve evet yerel ses kaydı alabileceksiniz konferanslarda.

1 Beğeni

Kurulumu yaptım başarı bir şekilde.

Dropbox ayarlama seçeceğini seçtim. Benden DropBox apikey istedi onu girdim.
siteadınıza Encryp eklemek istermisiniz dedi no dedim. sonra transciption istermisiniz dedi no dedim. kurulum işlemini yaptım.

Ses kaydetme özelliği çalışıyor ama formatı .flac formatında bu format doğrumu yoksa mp3 falan mı olması gerekiyor.

Birde start recording diyince Dropbox da sorun meydana geldi. Ben yüklerken hatamı yaptım. işlemleri yukarda yazdım. Düzeltmem için ne yapmam gerekiyor bilginiz var mı acaba
Wordpress deki gibi api + secret key + klasör yolu gibi belirtmeler mi yapmak gerekiyor ama benden öyle bireyler istemedi.

Ekran resimi aşağıdadır.

İlk olarak;
Encyrpt dediğiniz SSL sertifikası ise buna Evet demeliydiniz. SSL sertifikası olmayan sunucudan Dropbox’a güvenli bağlantı sağlayamazsınız.

Dropbox seçeneğine Evet derseniz sistem Dropbox’ta oluşturduğunuz uygulamanın “App key” ister.
Sadece bu yeterlidir. Şu verdiğim adresten Login - Dropbox OAuth 2 > Redirect URIs kısmına https://konferans.siteniz.com/static/oauth.html şeklinde bağlantınızı, Chooser / Saver / Embedder domains kısmına ise konferans.siteniz.com bağlantısı eklemelisiniz.

Ek olarak ise Dropbox uygulamanız Development adımında kalmamalı. Onaya gönderip yayına almalısınız.

Diğer sorunuza ise;
Yerel ses kaydı varsayılan olarak .flac uzantılı olarak kayıt yapar. Bunu .wav ya da .ogg dönüştürmek isterseniz yapılandırma dosyasında şu düzenlemeyi yapmalısınız;

nano /etc/jitsi/meet/alanadiniz.com-config.js

Şu kısmı bulun;

localRecording: {
    // Enables local recording.
    // Additionally, 'localrecording' (all lowercase) needs to be added to
    // TOOLBAR_BUTTONS in interface_config.js for the Local Recording
    // button to show up on the toolbar.
    //
    enabled: true,
    //

// The recording format, can be one of 'ogg', 'flac' or 'wav'.
    format: 'wav'
    // 

Altta ilettiğim kısmı dilediğiniz uzantıyla değiştirin (ogg, flac ya da wav kullanılabilir durumdadır)

format: 'wav'
1 Beğeni

Bayadır uğraşıyorum bütün adımları uyguladım ama beceremedim sanırım. Daha önce Dropbox api ile uğraşmamıştım. Referans alabileceğim bir video da bulamadım. Bu sefer kullanıcı adını girmem için drop box yönleniyorum. kayıt işlemini başlattığım zaman hata alıyorum.

Bu işlemleri doğru yapmış olsam. Her video kaydetmek istedim zaman Dropbox Acc ile giriş mi yapmam gerekicek. Mesela birden fazla moderatör olucak bunlar farklı zamanlar da veya aynı anda görüşme yapıcak. onlar video kaydı almak istediklerinde sürekli dropbox ’ a giriş mi yapmaları gerekicek direk olarak video kaydetmeye başlayamıyor mu . ?

Birde eminim bir çok kişi video kaydetmede sorun yaşıyordur. Bir YouTube videosu hazırlayabilirmisiniz çok vaktinizi almayacaksa eğer. Yabancılar’dan da bir çok kişi arıyor.

Ekran görüntüsü. Hatali bir işlem yapmış olabilirim veya Development adımından onaya gönderme işlemini daha önce yapmamıştım orasını tam anlayamadım. Belkide sorun ordadır.

Artık Dropbox’ta Twitter, Instagram gibi kolay API vermiyor. Ve şu an hata alma nedeniniz, uygulamanızın halen geliştirme aşamasında olmasından dolayı.

Evet, her defasında oturum sahibinin Dropbox hesabı açması gerekiyor.

Benim video çekmeme şu an gerek yok, bu konuda zaten yazılımın sunduğu imkanların hepsini anlattım :slight_smile: Yerel video kaydı özelliği geliştirilme aşamasında halen, stabil olduğu ve yayınlandığı zaman, zaten yeni bir konu ile bunu anlatacağım.

Jitsi güzel bir yazılım ve oldukça fazla özelliğe sahip. Konferanslarda görüntü ve ses kaydı almak zaten KVKK kanunlarında da yasak, özel izin almanız gerekir. Yani istediğiniz, geliştirilme aşamasında çok düşündüren ve bir çok sorunu da beraberinde getiren bir özellik. Jitsi’nin amacı anonim olmak ve gizliliktir. Ses kaydı vb. özellikler sonradan dahil edilmiştir. Burada amaç birden fazla insanın sağlıklı iletişimini sağlamak aslında. Gizliliklerini ihlal etmek değil. Bu konuyu bir daha düşünün, düne kadar buna da sahip değildiniz, en azından ses kaydı ile çözmeye çalışın, sabredin.

1 Beğeni

Haklısınız. Bir konuda fikir almak istiyorum sizden. Görüşmeler yapılmaya başlandı diye düşünelim. Herhangi bir sorun veya şikayet olması durumda elimizde herhangi bir kayıt bulunmayacak sanırım. Tabi bu uygulamayı siz geliştirmediniz türkçe kaynak ve bilgili olduğunuz için danışıyorum sadece :slight_smile:

Herhangi bir log kaydı tutmuyor mu uygulama. ? Konferansı oluşturan veya katılan kişilerin ip adresleri , katılma zamanları vs… Eğer bunlarda elimizde yoksa. Olurda bi sorun veya şikayet le karşılaşırsak ne yapabiliyoruz. ?

Bu zamana kadar yardımlarınız ve sabrınız için teşekkür ederim :smile:

1 Beğeni

Estağfurullah :slight_smile: Evet herhangi bir log kaydı tutmuyor uygulama. Zaten bu yazılımı ücretli bir sürüme çeviriyorsanız yani satış yapmak anlamında, özel modüller yazdırarak yazılımı dilediğiniz şekle çevirebilirsiniz. https://jitsi.org/security/ adresinde aslında amaç ve güvenlik ile ilgili bilgiler bulunuyor. Ve ad - soyad- kullanıcı adı - ip adresi bilgisi tutulmadığı belirtiliyor. Şikayetlerde bu gibi bir durumun önüne geçmek için bir kullanım ve gizlilik sözleşmesi oluşturabilirsiniz. https://www.callstats.io/ ve https://lindeas.com/ gibi yardımcı araçlarda mevcut. Ben Jitsi’yi birden fazla eğitim kurumu ve şirkette kullanıyorum ve bu durumu uygun bir sözleşme ile çözdük. Zaten şifre atadığınız için sorunlar minimuma inecektir.

1 Beğeni

Merhaba,

nano /etc/jitsi/meet/alanadiniz.com-config.js dosyasındaki ayarlar doğru ama ses kaydı ya da video kaydı için recording butonu aktif olmuyor. Tekrar kurulum yaptım belki bir şeyleri eksik kurmuş olabilirim diye ama herhangi bir değişiklik olmadı. Aktif sorunsuz olarak çalışmakta jitsi ama recording yapılamıyor.

İki yapılandırma dosyanızın içeriğini sansürleyip buradan paylaşır mısınız?

Hangi dosyalar olduğunu söylerseniz paylaşabilirim

/usr/share/jitsi-meet/interface_config.js

ve

/etc/jitsi/meet/alanadiniz.com-config.js

Çözmeyi başardım teşekkür ediyorum :slightly_smiling_face: