Jitsi Meet Kamera Kapanıp Açılma Sorunu

Merhabalar konferans kullanımında bir sorunla karşılaştık.

Sunucu özelliklerimizi yükselttik. Şimdi konferans başlatıyoruz. Katılımcı sayısı fazla olduğu zaman. Kamera görüntüleri bazılarının kapanıp bir süre sonra tekrar çalışıyor. Benim merak ettiğim şey.

Şimdi bu bizim internet hızımızdan mı kaynaklı. Her kamera görüntüsünü görebilmek için o görüntüyü anlık olarak bilgisayarımıza mı indiriyor. Örn: 2 kişilik görüşmelerde 2Mbit kullanıyorsa. 4 kişilik görüşmelerde 4 Mbit mi hıza mı ihtiyacı var bütün kameraların açık kalması için. Ve internet ihtiyacı bu orandamı artıyor?

Böyle bir Sorunla karşılaşan var mı ? Nasıl bir çözüm yolu önerirsiniz.

Bunu bir araştırayım ben yaşamadım bu tarz bir sorun ama hesaplama o şekilde yapılmıyor :slight_smile:

Jitsi Meet sunucu kaynak tüketimi örneği:

2 katılımcıda P2P çalışır zaten. 4 katılımcıda 10 Mbps üzeri gerekecektir

İşlemci Trafik
2 Katılımcı 3% 30Kbps Up, 100Kbps Down
3 Katılımcı 15% 7Mbps Up, 6.5Mbps Down
1 Beğeni

Şimdi yöneticiler kendi aralarında toplantılar yapıyor. 1-1 görüşmelerde sorun yok zaten harika çalışıyor. Ancak yöneticiler çok çabuk 20 kişi oluyorlar :slight_smile: ve eski sunucuda sorunlar meydana geliyordu görüntülerde donma kameralar kapanıp açılması gibi
şimdi sunucuyu
CPU 4C - Xeon E3 v5 Intel E Series Xeon
Memory Dedicated DDR4 Memory 16 GB Memory
Hard Disk Dedicated SATA3480 GB SSD

olarak yükselttik.

Şimdi Gözle görülür bir fark var tabiki. Ama yine 20 kişilik bir toplantı yaparlarsa yine aynı sorunlarla karşılaşır mıyız. Kurumda 40 Mbit Upload ve Download hızı var. Mesai saatleri içerisinde 30Mbit civarına kadar düşebiliyor. Eğer katılımcılar sayısını artması bu kadar internet tüketiyorsa daha yüksek görüşmeleri insanlar nasıl yapıyor.

Fikir önerisi olan var mı. Ne yapabiliriz ?

20 kişiye kadar bir ciddi sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Pratikte gözlemlemek lazım. Bu tüketim sunucu tarafında :slight_smile: Mesela benim en düşük sunucumda 1 Gbits bağlantı var. Örneğin, 48 Çekirdek (24+24) 128 Bellek olan 1 Gbits bağlantılı sunucuda rahatlıkla 500 üzeri kullanıcı görüşebilir. Siz pratikte bir deneyin mutlaka telefon, tablet, bilgisayarlar ile. O an gelmeden siz bir test edin.

1 Beğeni

Merhaba
Jitsi sunucunuzda herhangi config ayarı yaptınız mı?
40 Mbps hız için deffault ayarlarla sorun yaşamanız normaldir.Çünkü çözünürlük vs gibi faktörler deffault ayarda ortalama 5 Mbps trafik harcıyor. Bu da sizin sisteminizde görüntülerin kapanıp açılması olayını yaşamanıza sebep olmaktadır.
Makaleleri okuyarak trafk paket boyutunu 1.5 Mbps boyutuna kadar düşürebilirisiniz.
Ama unutmayın ki : Client internet hızı ve ofis internet hızınız en önemli faktördür.
Bizler sanal sunucularda 16 GB ram 4 çekirdekle çok rahat konferans yaptırabiliyoruz.

Merhaba Kudret Bey,

Jitsi kurulumda Ubuntu Tabanlı Sistemlerde Bash Jitsi - Jibri - Jigasi Kurulumu makaleden yola çıkarak işlemleri yaptım.

Ek olarak sistemde görsel ve dil değişikliği yaptık.

Şimdi şöyle 1-1 görüşmelerde sorun olmuyor. Bazen toplantılar 10 veya 20 kişiye yaklaşabiliyor. Bazıları kurum içerisinde, bazıları evlerinde veya kendi ofislerinden katılıyor. Bu sürede görüntüler zaten çok aşırı net değil 480p veya 360p gibi görünüyor. Bazılarında görüntüler kapanıp açılmaya başlıyor. Seslerde kesilmeler meydana geliyor.

Sunucu tarafında Cpu ve ram kullanımları çok düşük, herhangi bir zorlanma veya ısınma söz konusu değil. 100Mbit olan internet hızımızda en yoğun trafikte sunucu üzerinde 30 Mbit lik bir trafik olduğu gözlemleniyor. Şuan sistem aktif olarak kullanıldığı için config ayarlarına pek müdahale edemiyorum. Test sunucumda olmadığı için daha önce denenmiş sorunsuz çalışan ayarları ancak uygulayabiliyorum. Bir config öneriniz olursa memnuniyetle dinlerim.

Biraz düşününce bizim için BigBlueButton daha kullanışlı ve profesyonel olduğunu gördük. Bu makaleden 8 Adım ve 8 Dakikada Otomatik BigBlueButton Kurulumu kurulum işlemini yapıp kullanmayı düşünüyoruz.

Merhaba
BigBlueButton daha profesyonel bir sistemdir fakat , internet altyapısı ve sistem gereksinimleri olarak bir üst seviyedir.
Bu yüzden eğer client tarafı ve ofis yapısı için ileri seviye makineler ve hızlı internet altyapınız yoksa çok sağlıklı düşünemezsiniz.
Ayrıca ; toplantılarda odadaki katılımcı sayısı öngörülen 20 kişidir.İnternet altyapınız ve client internet hızları temel faktördür.
Ayrıca kurumda 40 Mbps hız olduğunu yazmıştınız acaba hız artırım talebinde mi bulundunuz?

İlk jitsi denememizi xcloud server üzerinde yapmıştık.
Donanım özellikleri

1cpu 2gb ram 30GB SSD 100Mbit internet’ ti.

Sonrasında Cpu ve ram kullanımları kötü olduğu için bazen %100’e yaklaşıyordu,
bizde dedicated server’ a geçmeye karar verdik.
Donanım özelliklerimiz.

Platform Gigabyte MX31-BS0 - NoRaid Config - IPMI2
CPU Intel E Series Xeon 4C - Xeon E3 v5
Memory Dedicated DDR4 Memory 16 GB Memory
Hard Disk Dedicated SATA3 480 GB SSD
Remote Power Management KVM Virtual Ip KVM
100Mbit internet.

Bunun üzerine kurulumu yaptık. Yine 10 kişilik bağlantılarda donmalar meydana geldi. Ram kullanımı 2GB internet trafiği en yoğun zamanda sunucu üzerinde Max 25Mbit’lik bir trafik oluşturmuş. Cpu kullanımı düşük. Hizmet aldığımız firmayla iletişime geçtim. Kontrol ettiler ne ısınma var ne zorlanma var. Gel gelelim yine aynı sorunlar.

Muhammed Bey ile görüşmemizden sonra jitsinin donanım özelliklerini tam olarak kullandığını düşündük. Bana BigBlueButton önerdi ki. Aslında ihtiyacımız olan bir çok özelliği var.

Jitside odaya ilk giren kayıtlı kullanıcı moderatör olabiliyor. Ama BBB’ da herkes kendi odasında moderatör. Toplantıya katılanları içeri almak için onaylama yapabiliyorsun. Sunum özelliği olsun, Anket özelliği olsun, Kullanıcıları kayıt etme onları yönetme yetkilendirme özellikleri olsun bir çok artısı var. Sunucumuzun kaynaklarıda bana göre yeterli olduğu için geçen gün test yaptım. Gayet güzel çalışıyor , Daha güzel daha profesyonel. Bence daha kullanışlı. Şimdilik Jitsi kullanmaya devam ediyoruz. Çünkü BBB geçmek için yönetim kuruluna sunulması gerekiyor. Eğitim içeriği hazırlanıp çalışanların bilgilendirmesi gerekiyor. Çözüm olarak yeni bir dedicated server alıp, BBB kurulumunu yapıp, özelleştirmeleri ve düzeltmeleri yaptıktan sonra kontrollü bir şekilde geçiş sağlamak.

Kurumda hız normalde 50Mbit Upload ve Download sabit kullanım olduğu için 30Mbit civarında geziyor. Şimdilik yeterli olur diye düşünüyorum. Yönetim isterse daha iyi bir internete geçebilir. Ama şu dönemde nerden kıssak Kâr dır diye de düşünüp bu şekilde kullanmaya devam edebilirler :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Gönüllü BBB elçisi :slight_smile:

1 Beğeni