Jitsi menüler sadece şifreyle giriş yapan kullanıcılara açık olabilir mi?

Merhaba Muhammed bey kardeşim, öncelikle paylaşımların için (teşekkür kesinlikle karşılamaz ama) çok çok teşekkür ederim. Anlatımlarınızın çok güzel ve faydalı amaçlara hizmet ettiğini-edeceğini bilmenizi isterim.
Jitsi-meet’i başarılı bir şekilde kurulumunu yapıp problemsiz çalıştırabildim. Config dosyalarını kendim kurcalayıp çalışmasını bozmak istemediğimden önce size sormak istedim, benzer soru başka bir başlık altında sorulmuş, bu konuda çalışma yapmanız gerektiğini yazmışsınız.

10-20 kişilik katılımcı grubunda çok problem olmaz ama 300-500 kişilik katılımcının olacağı konferanslarda tüm katılımcılara tüm ekran menülerinin açık olması çok büyük problem. kamera ve mic. seçeneğini aktif kamera kullanıcısını sınırlayarak çözebiliyoruz, chat dışındaki menüler sadece şifreyle giriş yapan kullanıcılara açık olsa, diğer katılımcılar sadece izleyebilseler ve chat yoluyla mesaj gönderebilseler mükemmel olacak.

Bir diğer konu katılımcılardan konferansa girmeden katılımcı adı girmesini isteyip, sonra girişini yaptırabilir miyiz?
(/etc/jitsi/meet/alanadı-config.js içinde requiredDisplayName: true, yaparak her girene isim girmesini istiyor.)

Çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

1 Beğeni

Selamlar hocam bu güzel dilekleriniz için teşekkür ederim, biraz dahi yardımcı olabiliyorsak ne güzel :pray: Chat dışındaki menüler derken sağ alttaki menü mü yoksa alttaki ortadaki kamera kontrolü vs. mi? Bir diğer konunuz ise requiredDisplayName: true yapılandırmasını yapınca kullanıcı kanala katılmış gibi görünür aslında sunucu kaynağını o ekranda tüketmez.

1 Beğeni

Ayar dosyasından ekranda görünecek menü ve düğmeleri açıp kapatma satırını buldum ama anladığım kadarıyla burayı değiştirirsek herkesten tamamen kaldıracak bu düğmeleri.
Normal ekranın sadece Kullanıcı adı ve şifreyle girenlerde olmasını, misafir girişi yapanlarda sunuma müdahele edebilecekleri düğmelerin bulunmaması.
Bu düğmelerin kaldırılmasını istememdeki amaç aslında sunucu sunumunu yaparken katılımcılardan sunumu engelleyecek herhangi bir işlem yapmamasını istemem. Kamera, mikrofon, paylaşım butonu ve sağ alttaki menü.
( requiredDisplayName: true yapılandırmasını önceki mesajımda sormuştum, çözümünü bulunca silmedim, altına ekledim.)

/usr/share/jitsi-meet/interface_config.js dosyasında TOOLBAR_BUTTONS: [… satırına şart cümlesi eklenebilir mi, eğer eklenebiliyorsa, guest girişi yapan katılımcı ile yönetici konumundaki katılımcıyı hangi şart cümlesiyle kontrol edebilirim?
Eğer bunu yapabilirsek problemim çözülmüş olacak.

Burada ayırt edebilmeniz için bir .lua dosyası oluşturmanız gerekiyor. Ve sadece burada bir tanımlama yapmanız başarısız olacaktır. Prosody tarafında da tanımlamalar gerekecektir. Jitsi · GitHub adresinden betiği inceleyebilirsiniz. Ayrıca şu an eklemek istediğiniz özelliğin bir faydası olmayacaktır yani temel bir konferans sisteminin yapısına aykırı bir şey yapmaktasınız bilginize. YouTube ve diğer özellikleri kapatınca zaten istediğiniz şeyi elde ediyorsunuz. Ama genel kontrolü elden almak için yapacağınız güncellemeler bir sonraki Jitsi güncellemenizde tekrar manuel müdahalenizi gerektirecektir.

Anladım hocam, çok teşekkür ederim. Bir çözüm bulabilirsem buradan da paylaşırım inşallah. Konferans sisteminin yapısına aykırı bir şey doğru diyorsunuz ama gerekli bi düzenleme. Adobe Connect yazılımını biliyorsunuzdur. Konferans sırasında sadece konferans yöneticinin izin verdiği kişiler paylaşım yada sunumda bulunabiliyorlar. Ben başıma geldiği için bu düzenlemede ısrar ediyorum, Adobede ilk yönettiğim konferansta yanlışlıkla tüm katılımcılara sunucu yetkisi verdim. 500 kişi vardı yaklaşık. Bir anda herkes kamera açmaya, ekran paylaşmaya, menüleri oynamaya başladı. Konferansı kapatıp yeniden başlatmak zorunda kaldım. Üniversiteden rica minnet hoca ayarlayıp bir de böyle bir durumla karşılaşınca mahcubiyet yaşıyor insan.

Hocam isterseniz müsait bir zamanınızda birlikte bakalım.Bende merak ettim.

Çok sevinirim hocam, fakat ben çok fazlaca hakim değilim.

Şu konulara bir göz at hocam istersen sana uygun yazılım bu aslında:

Çok sağolasın Muhammed hocam, bana uygun yazılım BigBlueButton olduğunu anladım.
Ben sunucuyu 2 CPU, 4GB Ram olarak yapılandırmıştım. Özellikle 4 - 8 CPU ve 8-16 Gb ram önermişsiniz. Aynı anda birden fazla sınıflar ve oturumlar çalışmayacak. Sadece tek bir oturum ve 2-3 kullanıcıda kamera paylaşımı açık olacak bir sistemde benim konfigurasyonum yeterli gelmez mi? Yoksa öneriniz bunlarla alakalı değil mi?

Aynı anda tek konferans için yeterli gelecektir hocam 3 kameralı katılımcı için. Hocam yinede sormak istiyorum sunucu bağlantı hızı nedir?

DigitalOceanda 4 TB transfer limiti var ama sunucu bağlantı hızını nasıl öğrenirim, menülerinde bulamadım.

DigitalOcean 250 ve üzeri hızda dropletler. Yani sorun olmayacaktır diye düşünüyorum.

:+1: download 2360.35 Mbit, Upload 4.16 Mbit.

Bir daha test edin hocam upload çok düşük çıkmış.

Tekrar ölçtüm normal çıktı, download.824 up.587.63

Tamamdır hocam bir sorun gözükmüyor şimdi :+1: