Jitsi Yerel Kurulum, SSL Yapılandırması ve "nginx failed" Hatası

Merhaba öncelikli paylaştığınız değerli bilgiler için teşekkürler , jitsi kurulumuyla alakalı takıldığım ve sormak istediklerim var .

Ben kurulumu localde yapmaktayım SSL kısmıda doğal olarak hata veriyor ve devamında sunucu yeniden başladığında nginx failed kalıyor.
ücretsiz ssl sertifikasını localde deneme şansım varmı veya mevcutta aktif kullanılan ssl sertikasını ben nasıl yükleyebilirim bilgi verirseniz sevinirim.

Selam hoş geldiniz,

Rica ederim ne demek,

Yerelde Let’s Encrypt ile sertifika oluşturamazsanız ancak şu sayfada zaten bu durum net açıklamış ve yerelde nasıl farklı yöntemlerle sertifika oluşturulacağı anlatılmış. Daha önce aktif kullandığınız sertifikanızı maalesef yine yerel olarak taşıyamaz ya da çalıştıramazsınız. Let’s Encrypt için mutlaka DNS ve alan adına ihtiyacınız olacaktır. Dinamik DNS hizmetlerini de deneyebilirsiniz. Ancak tavsiyem her zaman bulut sunucudur. Muhtemelen farklı sorunlarda yaşayacaksınız. En ufak bulut sunucuda bile Jitsi Meet kurabilirsiniz. DigitalOcean $5 olan paketi bile yeterli olacaktır başlangıç olarak.

Evet bulut sunucuda kullanmak en zahmetsizi ve mantıklısı ancak benim kurulum yaptığım sunucu NAT arkadasında çalışan bir sanal sunucu olunca dışarıdan erişim için firewall ,alan adı vs işlemlerin yapılması gerekmekte ben şuan sadece localde ulaşılabilecek ve test edebileceğimiz bir şekilde kurulum yapmaya çalışıyorum.

Ubuntu 18.04 LTS için altta verdiğim komutla yerelde kendinden imzalı sertifika oluşturabilirsiniz ama bu sertifikayı Jitsi’de kullanmak için araştırma yapmalısınız.

sudo openssl req -x509 -nodes -days 365 -newkey rsa:2048 -keyout /etc/ssl/private/nginx-selfsigned.key -out /etc/ssl/certs/nginx-selfsigned.crt

Teşekkürler peki ben Alan adı DNS ayarlarını yaptıktan sonra sahip olduğumuz SSL sertifikasını Jitsi ile nasıl kullanabilir nasıl tanımlamam gerekiyor.

sudo /usr/share/jitsi-meet/scripts/install-letsencrypt-cert.sh

bu komutu çalıştırdığınızda ssl sertifikanız yüklenir. Tabi güvenlik duvarı ayarı ve dns ayarlarınızı doğru yapılandırdığınızı var sayıyorum

Merhaba Ferdi Bey benim elimde hali hazırda kullanılan wildcard ssl mevcut ben bunu kurulumda kendi ssl sertifikamı kullanıcam seçeneği ile devam ettiğimde nasıl yükleyebilirim ne yapmam gerek onu öğrenmek istiyorum. orda yanlış hatırlamıyorsam .key ve .crt uzantılı sertifika lokasyonlarını ve tam sertifika isimleri istiyor diye hatırlıyorum.

Sertifikanızı sunucuda bir foldera yükleyin key ve crt olarak, sonra nginx config file da belirtilen ssl serfika yolunu sizin yüklediğiniz key ve sertifikayı gösterirseniz sorununuz çözülecektir.

1 Beğeni

Teşekkürler deneyip geri dönüş yapıcam .

bunu birazdaha detaylandırabilirmisiniz ? aynı durumdayım çalışan sistem üzerine wildcart ssl sertifikası kurmak istyorum.