Moodle 3.7 or later requires at least PHP 7.1.0 (currently using version 7.0.33-30+ubuntu16.04.1+deb.sury.org+1)

Merhaba bbb ve moodle’u birbirine bağlıyacağım fakat ondan önce bir sunucuya moodle kurmam gerekiyor. Kurulumu yaptım fakat sayfaya giderken aşağıdaki uyarı ile karşılaşıyorum:

Moodle 3.7 or later requires at least PHP 7.1.0 (currently using version 7.0.33-30+ubuntu16.04.1+deb.sury.org+1). Some servers may have multiple PHP versions installed, are you using the correct executable?

Php sürümümü güncelledim:

php -v

PHP 7.4.9 (cli) (built: Aug 7 2020 14:29:10) ( NTS )
Copyright (c) The PHP Group
Zend Engine v3.4.0, Copyright (c) Zend Technologies
with Zend OPcache v7.4.9, Copyright (c), by Zend Technologies

Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

Selam,

Eski PHP versiyonunu kaldırdınız mı?
Birde alttaki gibi bilgi.php oluşturup kontrol edin.

<?php
phpinfo();
?>
1 Beğeni

Hayır sadece güncelledim. Güncellemeden öncede bu hata vardı o yüzden güncelledim. info.php’yi sunucuda hangi klasörün altına atmam gerekiyor? Direk Home klasörüne bıraksam olur mu? Bu dosyayı sunucuya filezilla ile atacağım ama oradanda yönetici izni istiyor. Ona göre atacağım klasörün yazma iznini puttyden açmam gerekebilir.

Bu arada home işe yaramıyormuş öğrendim .:smiley:

1 Beğeni

Filezilla yetki sorunlarını aşmak için (İleride çok işinize yarar) öncelikle root kullanıcısı için SSH girişini açın.

Bunun için ilgili dosyayı açın:
nano /etc/ssh/sshd_config

İlgili kısmı şu şekilde güncelleyin (Başında hashtag varsa kaldırın):
PermitRootLogin yes

SSH hizmetini yeniden başlatın:
systemctl restart sshd

Şimdi sudo -i komutu ile root kullanıcısına geçiş yapın.

passwd komutu ile root kullanıcısı için bir parola oluşturun.

Filezilla içinden sunucunuza bu defa root olarak SFTP ile giriş yapın.

Moodle dosyaları nerede ise aynı ana dizine atın bilgi.php dosyasını ve tarayıcınızdan ziyaret edin.

1 Beğeni

Filezilla ile verdiğiniz bilgiyi bir gece boyu internette aramıştım çok saolun.

1 Beğeni

Tamam şimdi oldu.Php - v yaptığımda sürümünü bu göstermiyor.Bu iki tane php kurulu anlamına geliyor heralde. Bunu nasıl silebilirim.

Altta verdiğim komutları sırası ile dener misin?

sudo cp -a /etc/php/7.0/ /etc/php/7.0.yedek
sudo a2dismod php7.0
sudo a2enmod php7.4
sudo service apache2 restart
1 Beğeni

Harika olmak zorunda mısınız? :smiley: Çok teşekkürler oldu.

1 Beğeni

Yardımcı olabildiysem ne mutlu :slight_smile: :+1:

1 Beğeni

sudo cp -a /etc/php/7.0/ /etc/php/7.0. burada bir yedekleme mi yaptınız? Öğrenmek için soruyorum. Php sürümünü disable ederken buna gerek oluyor mu?

Evet, aslında gerek yok ama bu işlemi daha da garantileyen ve eski PHP sürümünüde ileride kullanım için yedekleyen basit bir yöntem sadece. Zamanla, deneyimlerle bu tarz ek işlemlerde uygulayabiliyorsunuz.

1 Beğeni

2 gönderi yeni bir konuya bölündü: BigBlueButton ve Moodle Entegrasyonu Not found Hatası