Özel SaaS BigBlueButton Eğitim Sistemi Kurulumu Hakkında

Merhabalar. Ben şöyle bir sistem kurmak istiyorum. Uzaktan eğitim sistemi;
Benden kurum veya kişisel olarak paket alacaklar,
Ben tüm sistemi yönetmek istiyorum. Müşterilerimi yönetici olarak belirlemek istiyorum ve paketlerindeki özelliklere göre kendi öğretmenlerini oluşturup kendi öğrencilerini kaydedip canlı derse başlasınlar(Moddle Lms aracılığı ile),
Canlı derse katılım en fazla kimi paket için 15 kimi paket için max 50 diyelim
Kayıtlar belli sürede tutulacak indirilebilecek
Şimdi sormak istediğim şudur. Böyle bir sistemi kurabilmem için bana gerekli olan bulut mudur fiziksel sunucumudur yada ne bileyim fikrim pek yok anlaşılır anlatabilirseniz :slight_smile:
Mesela deciated sunucu üzerinde paketlere göre paylaşım yapıp tek sunucuda yönetim yapabilirmiyim veya birkaç sunucuda
Yada paketlere göre kurum veya şahıslara özel bulut sunucu falan mı kullanmalıyım
Scalelite vs hiç fikrim yok bu konuda etkisi nedir. Moddle bbb scalite docker falan aynı server üzerinde kurulabilirmi deneme yapmak için basit bir bulut sunucu önerebilirmisiniz 1 aylık sadece test için yani 20 kişi denemesi vb.

Merhabalar,

Moodle için özel bir eklenti geliştirerek bunları sağlayabilirsiniz. BigBlueButton API ile Moodle’a yanıt verir sadece.

3 fiziksel sunucu düşünün, üçüde sanallaştırılmış,

Birinci sunucuda:
SaaS siteniz, Moodle, Scalelite ve kalan kapasite kadar BigBlueButton (15 adet diyelim) sanal makineleri olur.

İkinci ve üçüncü sunucularda ise:
Kapasiteleri kadar BigBlueButton sanal makineleri olur. Örn. 10x2= 20 BigBlueButton sanal makine.

Bu 35 sanal BigBlueButton makinesini Scalelite üzerinde toplarsınız yük dengeleme için. Scalelite API ile Moodle sitenize dolayısıyla özel geliştirdiğiniz eklenti kontrolüne atmış olursunuz. Ödeme ve ön uç işlemleri için ise SaaS tarafında paketlere vb. bağlarsınız.

Senaryo:
Kişi/Kurum > SaaS (Ödeme, paket seçimi) > Moodle > Scalelite > BigBlueButton

Tek bir bulut sunucu üzerinde kurulamazlar. Sanallaştırma bilginiz var ise, fiziksel sunuculara bakabilirsiniz.

Şimdi herşeyi bir kenara bırakıyorum;

benim özel sitemden talep oluşturuldu ve ben kişi veya kurumla şahsi görüşüyorum sisteme falan gerek yok. anlaştım 1 kişiyle veya kurumla bana dediki

• uzaktan eğitim modülü (moodle lms) ve bu derslere canlı ders modülü (bbb) istiyorum.
  • günde aynı anda sistemimde max 100 user canlı yayına bağlanabilir veya bağlanmaz
  • benim için önemli olan lms yönü değil canlı ders vermem
  • oluşturduğum eğitmenlerim istedikleri useri kendilerine ekleyecek ve canlı ders günü saati belirtince öğrenciler derse girecek. derse girişler ise öğretmen + max 10 kişi = 11 kişi
  • 20 öğretmen varsayın haftanın belirli günlerinde 10 'ar öğrenciyle eşzamanlı veya farklı farklı zamanlarda ( max eşzamanlı 100 düşündüm olmayadabilir ama olursa sistemi kaldırması açısından soruyorum)
    -Derslerin kayıtlarını da belirli süre içinde indirebileceğim veya sistemimde depolanacak
  • bu sistemi istiyorum…

Şimdi gelelim bana ;
-ben bu şahsa veya kuruma nasıl bir sunucu ayarlamam lazım ve nasıl bir depolama sağlamam lazım
-deciated fiziksel bir sunucuda sağlayabilirmiyim bu tek müşteriye (veya fiziksel içinde bulutlar kurma vs vs)
-veya bu müşteri aslında benim… ve bunu karşılayacak sistemimi sunucumu kapasitemi aynı fiziksel sunucuya nasıl bir bağlantı oluşturup kurulum gerçekleştirebilirim hızlı ulaşım ve güzel canlı ders görüntüsü üzerinden server seçimi vs vs.

Yukarıda belirttiğim üzere,

Bir sanal makine 50 kişi desteklese 50x35 anlık kullanıcı sayınız olur. Scalelite tam olarak bu işe yarar.
Depolama ve sunucu çiftliğiniz tek yapı olacaktır. Yönetim panelinin içinde, kurum, eğitmen ve öğrenci yetki matrisleri dahilinde kaynak, özellik kullanacaklardır. Yukarıda nasıl bağlantı sağlanacağını değil ne ile bağlantı sağlanacağını belirttim. Kısaca özetlemek gerekirse yapıya dahil her kompleks yazılımı araştırmalısınız, Moodle tarafında ise bu çekirdekte mevcut bir özellik değildir, bir yazılım geliştirici ile çalışmalısınız. Şuradan şunları yapın ve sisteminiz hazır diyemeyiz.

Önerim, şunlarla araştırmanıza başlayabilirsiniz (Ücretsiz ya da açık kaynak tercihiniz ise):

Güvenlik duvarı için:

https://opnsense.org

Sanallaştırma için:

https://my.vmware.com/en/web/vmware/downloads/details?downloadGroup=ESXI70U2&productId=974&rPId=64778

Yük dengeleme için:

Moodle için:

Yedekleme için: