Jitsi-Meet Konferans Kişi Sayısı - Performans Hakkında

Merhabalar ,

Bugün bir toplantı gerçekleştirdik. On kişi üzerinde katılım vardı. Bazı sorunlar yaşadık.

Sorunlar;

  • Sesler yankılanmaya başladı. Çok fazla Eko vardı.
  • Görüntüler kapanıp açılıyordu. Kamera görüntülerinin hepsi aynı anda açık olamıyordu. Sürekli birileri kapanıyor birileri açılıyordu.

Jitsi-meet 75 kişiye kadar destek verdiği yazıyor du dökümanlarda. Daha önce böyle bir sorun yaşayan var mı ?. En fazla kaç kişiye kadar toplantı yaptınız. ?

Sunucu özelliklerinde mi kaynaklanıyor bu sorun acaba fikri olan var mı?
Sunucu özelliklerimiz:
OpenStack KVM
1 CPU - 2 GB Memory - 20 GB SSD
Linux => Ubuntu 18.04.

Jitsi ve diğer konferans uygulamaları hakkındaki görsel

Hocam o sunucuyla tek oturumda 4 kişi normal konuşur sadece. CPU, Bellek ve en önemlisi sunucu bağlantı hızı çok önemli. Biz 64 kişilik konferans yapıyoruz tık yok. O yazan 75 bir limit değil. Kaynağın yeterli ise daha fazlada katılır. Ha ekrana nasıl sığdırırsın, yapılandırmadan ayar yapman lazım. Kaynaklarını artır. Yankılanma olayına gelince mobil cihazlar ile katılanları kontrol edin.

1 Beğeni

Sunucumuzdaki Hız 100Mbit. Mobil cihazlar kısmı gayet mantıklı aslında. Sizler sorunsuz kullanıyorsanız bizdede bir sorun olmaması lazım. Sanırım kaynak arttırımına gitmek gerekiyor.
Trafiğin türkiyede kalması için türkiyedeki sunucuları kullanmamız gerekiyor. Kurumsal hesabımız natro üzerinde olduğu için faturalandırma sorunu olmaması için ordan hizmet almamız gerekiyor. Aşağıdaki özelliklere yükseltmek biraz olsun rahatlatır mı ?

Bellekten ziyade işlemciyi yüksek almanız lazım bu gibi yazılımlar için. 4 CPU 8/16GB RAM bakabilirsiniz (Maksimum stabil 10 kişi görüştürmek için, tabi sunucu bağlantı hızınız net 100 Mbit düşündüm).

Her yapacağınız yükseltme tabi ki sistemi rahatlatacaktır bunu da unutmayın. Bu arada madem Natro, XCloud yerine XServer ya da Dedicated olan paketlere bakın. Cloud CPU almak ile benim önerdiklerim aynı CPU performansı asla değil.

1 Beğeni

Merhaba,
75 kişi limiti, https://meet.jit.si/ nin ücretsiz sunduğu hizmet için konulmuş limit.
Sadece cpu,ram, bant yeterli olmuyor. Yüksek katılım için videobridge servisini çoklamamız gerekiyor. Bu aralar ekibin üzerinde çalıştığı loadbalance yöntemi var. Bu yöntemle kurulum yapmayı deneyebilirsiniz.
GitHub - jitsi/jitsi-meet: Jitsi Meet - Secure, Simple and Scalable Video Conferences that you use as a standalone app or embed in your web application.

1 Beğeni

@hasanselimguner @NothingFailed

İki giriş segmenti bulut yerine bir dedicated sunucuda yük dengeleme olmadan da aynı performansı yakayabilirsiniz. Ancak yüzlerce kullanıcı var ve mevcut sunucu yükseltmek yerine ek sunucu eklemek isterseniz zaten yük dengeleme öğreticimiz mevcut :slight_smile:

1 Beğeni