Jitsi Meet, Octo Kullanarak Bölgesel Yük Dengeleme Kurulumu & Yapılandırması

Jitsi VideoBridge

Octo yapılandırmasını etkinleştirmek için /etc/jitsi/videobridge/sip-communicator.properties adresine şu özellikleri ekleyelim:

org.jitsi.videobridge.octo.BIND_ADDRESS=10.0.0.1 # local ip bind adresi
org.jitsi.videobridge.octo.PUBLIC_ADDRESS=1.2.3.4 # (the address to advertise) Bind adresine erişim sağlanamasığında kullanılacak olan ip
org.jitsi.videobridge.octo.BIND_PORT=4096 # bind bağlantı portu 
org.jitsi.videobridge.REGION=region1 # jitsi-videobridge instance'nın olduğu bölge

Tüm videobridge makinalarının yukarıdaki özelliklerde açıklanan soket adresleri aracılığıyla iletişim kurabildiğinden ve ağın güvenli olduğundan emin olmamız lazım.

Jicofo Ayarları

Jicofo’da Octo kullanımını etkinleştirmek için, nano /etc/jitsi/jicofo/sip-communicator.properties konumunda “selection strategy” ayarlamamız gerekir:

org.jitsi.jicofo.BridgeSelector.BRIDGE_SELECTION_STRATEGY=RegionBasedBridgeSelectionStrategy

RegionBasedBridgeSelectionStrategy , istemcilerin bölgesini Jitsi Videobridge instance’ın olduğu bölge ile eşleştirir. Yani, her zaman katılımcıların bölgesinde bulunan bir videbridge instance seçmeye çalışır. (Bunu büyük ihtimalle ping sürelerine göre belirleyecektir.)

SplitBridgeSelectionStrategy ise bu bölgelere bakılmaksızın her katılımcı için yeni bir videobridge seçmeye çalışır. Bunu aynı zamanda test için de kullanılabiliriz, çünkü katılımcılar için bölge yapılandırmasını ayarlamadan önce Octo’nun çalıştığını bu metot ile doğrulayabiliriz.

Jitsi Meet Ayarları

Videbridge cascading modunu etkinleştirmenin son adımı ise katılımcılar için bu özelliği etkinleştirmektir.

/etc/jitsi/meet/ dizininde config.js dosyasını açarız. (alanadınız-config.js şeklinde)

testing: {
    octo: {
        probability: 1
    }
}

testing kontrolünün içine octo: {probability: 1} yi ekleriz.
(“octo: {probability: 1}” nin üstünde veya altında başka kontrol varsa sonuna virgül koymayı unutmayalım.)

A/B test için 1 dışındaki değerler kullanılabilir. (örn.% 50 olasılık için 0,5 kullanın).

İstemciler için bölge adı ayarlamasına öneri

Burada anlaşılır olmak adına en iyi yöntemlerden birisi kurulum yapılan makinanın host adını verirken bölge adıyla uyumlu yapmak olabilir.
Örn: ank.benimalanadim.com ist.benimalanadım.com gibi.

2 Beğeni

Ellerinize sağlık hocam. Yalnız bu kurulumda örnek senaryoda adamın tüm sunucuları aynı lokasyonda ise geçersiz kalmakta (SplitBridgeSelectionStrategy için denemedim bilmiyorum). Octo ile amaçlanan global bir şirketin farklı bölgelerdeki kullanıcıları için en yakın sunucuyu kullandırmak. Pratikte kullanıcılara kalmış bir durum aslında çok fazla seçenek mevcut. Bir çok kişiye faydası olacaktır. Konuya çevirdim :+1:

1 Beğeni