Ubuntu 18.04 Üzerinde Jitsi Meet Kurulumu

Rica ederim, sizlere de kolaylıklar dilerim.

Merhaba hocam,

Makaleleriniz için çok teşekkürler çok yararlı oldu. Ben kurulumu yaptım ancak SSL’i kendisini oluşturmasını seçmeme rağmen güvenli değil ibaresi ile gözüküyor. Bir de [Ubuntu Tabanlı Sistemlerde Bash Jitsi - Jibri - Jigasi Kurulumu] başlığındakileri ubuntu 10.4 de jitsi meet kurulum adımına gelince tamamlanıyor sunucu yeniden başlayınca sunucu donup kalıyor hiç bir işlem yapamıyorum. İlk makalenizdekileri yapınca bir problem olmuyor. Şu an o şekilde kurdum.Ama sunucuya dışarıdan link üzerinden ulaşıyorum görüntü de ses de bi sıkıntı yok ancak mobil uygulama da url adresine yazınca nedense ulaşamıyor. SSL’i görmüyor diye olabileceğini düşünüyorum. Onun hakkında size danışma gereği duydum. Yardımınızı bekliyorum

Selam, kurulumunuz hakkında detay verir misiniz? Hangi sunucu, sanllaştırma, port durumlarınız, sağlayıcınız vb.

Merhaba Hakan hocam benzer sorunlar bir kaç arkadaştada oldu 1. nat arkasında udp portlarının firewall tarafından bloklanması 2. durum valid olmayan sertifika. Bunları kontrol edebilirmisniz.

1 Beğeni

Cevabınız için teşekkürler ferdi hocam. Sertifikayı kurarken kendi oluşturmasını seçtim. Ama maalesef görmüyor sertifikayı.

Ubuntu 18.04 sunucu. Sanalda kurulu vmware. Portlar açık firewall tarafında.

Betik komple güncellendi, son güncellenen haliyle temiz kurulum yapmayı denediniz mi?

Merhaba özelden linki yazarsanız kontrol edeyim. Grekirse uzaktan bağlanıp sorunu hallederi.z

Evet oracle virtualbox ile denedim bugün. Onunla da aynı sorun ile karşılaştım. Kurulumu tamamladıktan sonra donuyor kalıyor sunucu.

Merhabalar Muhammet bey,
Öncelikle emekleriniz için teşekkürler. Ben kamu kurumunda çalışıyorum, malum süreçte görüşmelerimizi yapmak için kurumumuzda bir serveri bu iş için ayırmayı planlıyoruz fakat serverlar konusunda yeterince tecrübeye sahip değilim. Kuruma da sürekli gidemediğimiz için evde minik bir simülasyon yapmayı deniyorum. Pardus-server kullanmak istiyoruz. Hazırladığınız betik sadece ubuntu için sanırım işletim sistemi hatası verdiği için bende makalenizdeki adımları uygulayarak kurulumu gerçekleştirdim. Kurulum adımları sırasında herhangi bir hata ile karşılaşmadım. Sabit ip - port yönlendirme işlemlerinde de bir eksik olduğunu düşünmüyorum. Son tahlilde sayfama bağlanmaya çalıştığımda ngix welcome sayfasını görüyorum. Hazırlağınız betiğin pardus ta çalışması mümkün mü veya hata nerde olabilir? Şimdiden teşekkür ediyor, iyi çalışmalar diliyorum.

Selamlar,

Öncelikle hoş geldiniz,

Anlatımlarım da özellikle en güncel ve en çok tercih edilen sistemleri kullanmayı tercih ediyorum. Pardus kurum tarafında tercih ediliyor olsada bir çok sorunla karşılaşmanız olasıdır. Kurumda muhtemelen bir sanallaştırma üzerinde kurulum yapacaksınız. Sanallaştırmanızı Ubuntu 18.04 LTS sürümü ile yapılandırmanızı önereceğim. Güncellemelerde ve özelleştirmelerde aynı yolları izleyebilmemiz ve destekte sorun yaşanmaması için bu gereklidir. Evdeki simülasyonda da yine Ubuntu’yu önereceğim. Hata almanızın nedeni muhtemelen Nginx blok yapılandırmanızdan kaynaklanıyor. Sunucu hata kayıtlarınızı iletirseniz göz atabilirim ancak stabilite ve performans için önerim yukarıdaki gibi olacaktır.

Rica ederim ne demek, iyi çalışmalar.

Nginx gelmesinin sebebi http://ipadresiniz şeklinde yazması doğru olan https://ip adresiniz yazarsanız sorun olmayacaktır.

İlginize teşekkürler fakat sonuç değişmedi.

Tavsiyeniz üzerine sistemin çalışmasını görmek adına Ubuntu yükledim ve hazırladığınız betik ile yükleme yaptım fakat yine başaramadım. Sanırım letsencrypt ile ilgili bir problem yaşıyorum. Nginx servisi çalışmıyor ve letsencrypt ile ilgili hata veriyor.
service nginx status çıktısı

Özet

● nginx.service - A high performance web server and a reverse proxy server
Loaded: loaded (/lib/systemd/system/nginx.service; enabled; vendor preset: enabled)
Active: failed (Result: exit-code) since Mon 2020-04-20 21:54:38 UTC; 22min ago
Docs: man:nginx(8)
Process: 1007 ExecStartPre=/usr/sbin/nginx -t -q -g daemon on; master_process on; (code=exited, status=1/FAILURE)

Apr 20 21:54:33 ubuntu systemd[1]: Starting A high performance web server and a reverse proxy server…
Apr 20 21:54:37 ubuntu nginx[1007]: nginx: [emerg] BIO_new_file(“/etc/letsencrypt/live/canliders.dayibey.com.tr/fullchain.pem”) failed (SSL: error:02001002:system libra
Apr 20 21:54:38 ubuntu nginx[1007]: nginx: configuration file /etc/nginx/nginx.conf test failed
Apr 20 21:54:38 ubuntu systemd[1]: nginx.service: Control process exited, code=exited status=1
Apr 20 21:54:38 ubuntu systemd[1]: nginx.service: Failed with result ‘exit-code’.
Apr 20 21:54:38 ubuntu systemd[1]: Failed to start A high performance web server and a reverse proxy server.

Dosyasının içeriğini benimle paylaşır mısınız buradan?

nginx.conf içeriği

user www-data;
worker_processes auto;
pid /run/nginx.pid;
include /etc/nginx/modules-enabled/*.conf;

events {
        worker_connections 768;
        # multi_accept on;
}

http {

##
        # Basic Settings
        ##

sendfile on;
        tcp_nopush on;
        tcp_nodelay on;
        keepalive_timeout 65;
        types_hash_max_size 2048;
        # server_tokens off;

# server_names_hash_bucket_size 64;
        # server_name_in_redirect off;

include /etc/nginx/mime.types;
        default_type application/octet-stream;

##
        # SSL Settings
        ##

ssl_protocols TLSv1.3 TLSv1.2; # Dropping SSLv3, ref: POODLE
        ssl_prefer_server_ciphers on;

##
        # Logging Settings
        ##

access_log /var/log/nginx/access.log;
        error_log /var/log/nginx/error.log;

##
        # Gzip Settings
        ##

gzip on;

# gzip_vary on;
        # gzip_proxied any;
        # gzip_comp_level 6;
        # gzip_buffers 16 8k;
        # gzip_http_version 1.1;
        # gzip_types text/plain text/css application/json application/javascript text/xml application/xml application/xml+rss text/javascript;

##
        # Virtual Host Configs
        ##
		 include /etc/nginx/conf.d/*.conf;
        include /etc/nginx/sites-enabled/*;
}

#mail {
#       # See sample authentication script at:
#       # http://wiki.nginx.org/ImapAuthenticateWithApachePhpScript
#
#       # auth_http localhost/auth.php;
#       # pop3_capabilities "TOP" "USER";
#       # imap_capabilities "IMAP4rev1" "UIDPLUS";
#
#       server {
#               listen     localhost:110;
#               protocol   pop3;
#               proxy      on;
#       }
#

nginx -c /etc/nginx/nginx.conf -t şu komutun çıktısı nedir hocam.

Hocam bu arada siteye kodları aşağıdaki gibi üstte üç tırnak altta üç tırnak olarak eklerseniz bozulmaz:

```
KODLARINIZI BU ALANA YAPIŞTIRIN
```

Hocam bu saatte uğraşıyorsunuz teşekkür ederim.Hakkınızı helal edin!..

nginx: [emerg] BIO_new_file("/etc/letsencrypt/live/canliders.dayibey.com.tr/fullchain.pem") failed (SSL: error:02001002:system library:fopen:No such file or directory:fopen('/etc/letsencrypt/live/canliders.dayibey.com.tr/fullchain.pem','r') error:2006D080:BIO routines:BIO_new_file:no such file)
nginx: configuration file /etc/nginx/nginx.conf test failed

Estağfurullah hocam ne demek. SSL tarafında bir sorun var.

/etc/letsencrypt/live/canliders.dayibey.com.tr/ dizininde sertifikalar yok ya da okuyamıyor bir kontrol eder misin sertifikalar orada mı :slight_smile:

Orayı kontrol etmiştim sertifikalar orada yok, hatta live klasörü de yok.

root@ubuntu:/etc/letsencrypt# ls
accounts  cli.ini  csr  keys  renewal  renewal-hooks
root@ubuntu:/etc/letsencrypt# sudo certbot --version
certbot 0.31.0